Power Electronics Valencia pune capat unui sir impresionant de 25 de victorii pentru Regal Barcelona

Spectaculos,fantezist,nerecomandat cardiacilor,asa a fost meciul acesta dintre Power Electronics Valencia si Regal Barcelona. Dar peste toate acestea a predominat un nume in acest meci,Rafael Martinez,care a devenit eroul echipei valenciene in ultima secunda a jocului cu una dintre cele mai spectaculoase echipe din acest sezon,Regal Barcelona. Pe finalul meciului,unul dramatic de altfel,cel care a pierdut meciul a fost antrenorul Xavier Pascual,prin schemele de pozitionare indicate catre elevii sai nu a facut decat sa-i ofere sansa unica lui Rafa Martinez de a reusi cosul izbavitor de la linia de 6 m si 25 cm de 3 pct,devenind astfel eroul gazdelor.

Partida a fost una in care ambele echipe nu au jucat la potentialul dorit,Regal Barcelona a inceput mult mai bine partida,iar dupa aproximativ 7 minute baietii antrenati de Xavier Pascual conduceau cu numai putin de 9 pct avans pe tabela de marcaj,12-3,insa scorul primului sfert a fost 15-8 pentru echipa vizitatoare. Al doilea sfert a fost la discretia echipei gazda,care a reusit numai putin de 17 pct,fata de cele numai 10 reusite de ocupanta primului loc in ACB,astfel scorul la pauza mare devenea 25-25,meciul fiind destul de prost jucat din partea ambelor echipe.

Sfertul al treilea l-a avut in rolul principal pe Kosta Perovic,masivul pivot sarb a reusit 6 pct spectaculoase dupa iesirea de la vestiare,insa senegalezul Bonifance N’Dong i-a dat o replica pe masura vecinului nostru de la vest cu cele 5 pct reusite. Mai departe baietii antrenati de Xavi Pascual au reusit o continuare de sfert trei superb,reusind sa duca diferenta pana la 10 pct,motiv numai bun de a-l introduce pe Ricky Rubio ca sa intre in istoria campionatului spaniol privind inscrierea a numai putin de 1000 puncte.

Aceasta introducere in teren a tanarului Rubio a fost benefica pentru jucator,conducatorul de joc a reusit sa intre in istoria campionatului,reusind cu 6 minute inainte de final sa ajunga la cota 1001 puncte reusite in ACB,insa Power Electronics Valencia nu s-a predat usor,Thomas Kelati impreuna cu Victor Claver si Rafael Martinez au reusit sa-i faca pe catalani sa tremure serios pentru a 16-a victorie consecutiva in campionat. Cand mai erau aproximativ 7 secunde de joc din acest meci realmente dramatic,Juan Carlos Navarro este faultat in jumatatea proprie de catre un jucator al echipei gazda si reuseste sa inscrie cu mult sange rece cele doua aruncari libere,ducand scorul la 59-56.

Ultimele 7 secunde ale intalnirii au fost demne de un meci nerecomandat cardiacilor,mai intai Rafael Martinez reuseste sa introduca mingea in cos beneficiind de doua aruncari libere dupa faultul facut de italianul Gianluca Basile. Ce a urmat a fost decisiv in perspectiva infrangerii suferite de Regal Barcelona,la cea de-a doua aruncare libera,eroul acestei intalniri rateaza cosul,ceva normal in conditiile date,iar unul dintre coechipierii sai reuseste sa castige mingea si astfel Power Electronics Valencia beneficia de un ultim atac pentru a obtine victoria mult dorita in fata celei mai bune echipe din aceasta stagiune competitionala.

Rafael Martinez a reusit in cele din urma sa fie eroul gazdelor,reusind sa inscrie cosul izbavitor de 3 pct care asigura victoria echipei sale.

Modul cum a reusit acest cos este de povestit nepotilor,cu nici o secunda inainte de fluierul final al partidei,conducatorul de joc al echipei Power Electronics Valencia reuseste un cos fenomenal. Pana la urma este o victorie meritata pentru baietii antrenati de Neven Spahija. Prin aceasta victorie obtinuta de ocupanta locului 4 din ACB,Regal Barcelona se vede nevoita sa incerce o noua tentativa de victorii consecutive,dupa cele 25 obtinute pana la aceasta infrangere,primul pas fiind meciul de pe 28 Ianuarie cu Maroussi din cea de-a doua faza a grupelor EuroLigii.