Regal Barcelona a invins pe Joventut Badalona in derbyul Catalunyei

Regal Barcelona a fost echipa mai robusta in acest derby al Catalunyei la basket.Elevii lui Xavier Pascual au reusit sa obtina cea de-a 19 victorie in campionatul Spaniei printr-un mod cat se poate de placut ochiului.Meciul incepea cu fluieraturi adresate fostului idol din arena olimpica Ricky Rubio,insa tanarul conducator de joc al catalanilor a reusit sa-si stapaneasca emotiile,practicand un joc foarte bun. Dupa aproximativ 3 minute de la inceperea partidei,Ricky Rubio a fost nevoit sa stea toata repriza secunda pe banca,deoarece ajunsese la 2 faulturi comise.Chiar si fara Ricky,Regal Barcelona a reusit sa-si domine adversarii,Xavi Pascual avand meritul de a-l introduce in teren pe italianul Gianluca Basile pe pozitia sa favorita,cea de extrema dreapta.

Italianul a reusit aruncari de 3 pct care le-au conferit colegilor sai un avantaj substantial pe tabela de marcaj.Americanul Pete Mickael si spaniolul Juan Carlos Navarro au reusit sa continue seria fabuloasa de aruncari de la linia de 6 m 25 reusite,scorul primului sfert devenea 27-14 datorita acestor aruncari de 3 pct reusite de cei doi pana la final. In ciuda prestatiei foarte bune reusita de Joventut Badalona in cea de-a doua repriza,Juan Carlos Navarro si Roger Grimau au pastrat avantajul dobandit din prima repriza,gazdele reusind sa recupereze doar un singur punct din diferenta primului sfert,astfel ca la pauza Regal Barcelona conducea cu scorul de 45-33.

Pauza nu i-a ajutat deloc pe elevii lui Sito Alonso,Regal Barcelona a reusit o serie fabuloasa de 11-0,ducand astfel scorul la un 56-33 neverosimil.De abia cand mai erau 4 minute din cel de-al treilea sfert,Joventut Badalona a reusit sa introduca mingea in cosul advers.Oamenii celui de-al treilea sfert au fost senegalezul Bonifance N’Dong si spaniolul Roger Grimau,cei doi au reusit impreuna numai putin de 13 pct din cele 20 obtinute de Regal Barcelona in penultimul sfert al acestei intalniri,astfel ca scorul final al acestui sfert 3 se incheia cu 64-42 pentru Regal Barcelona.

Joventut Badalona a avut o tresarire de orgoliu in ultimul sfert,elevii lui Sito Alonso au reusit o serie foarte buna,reducand la 13 pct scorul,motiv numai bun de a cere time-out pentru Xavier Pascual.Dupa acest time-out ocupanta primului loc in ACB au reusit sa-si mareasca avantajul pana la terminarea partidei,diferenta cu care a fost obtinuta aceasta victorie fiind de 24 pct,81-57 .