Ultimul meci al echipei mele de suflet FC Barcelona nu l-am putut urmari,asta pentru ca am fost invitat la un prieten care si-a serbat cu aceasta ocazie majoratul, asa ca unul dintre fanii catalanilor a scris cronica acestui meci de azi-noapte terminat cu scorul de 4-0 pentru catalani. Rosca Daniel a mai scris pentru blogul tuturor suporterilor FC Barcelona din tara cu ocazia implinirii a 31 de ani al mexicanului Rafael Marquez.

Se pare ca dusul rece administrat de Atletico le-a prins bine catalanilor, elevii lui Pep Guardiola reusind un spectaculos 4-0 in fata micutei Racing Santander.

Meciul a inceput in forta pentru Barca, Marquez reusind o diagonala de toata frumusetea pentru Iniesta, care l-a invins in minutul 7 cu o executie de finete pe portarul oaspetilor, Coltorti. Barca nu a lasat piciorul de pe acceleratie dupa reusita rapida a lui Don Andres si a mai ratat cateva ocazii bune de gol prin brazilianul Maxwell in urma unui sut puternic  din afara careului si Messi, in urma unei combinatii frumoase in partea stanga a atacului catalanilor. De fiecare data portarul celor de la Santander a fost providential si si-a salvat echipa de la un nou gol.

In minutul 22, Bojan rateaza si el o buna ocazie de a-si trece numele pe lista marcatorilor, insa ce nu a reusit micutul atacant a izbutit Henry 6 minute mai tarziu, dintr-o lovitura libera de la marginea careului. Francezul a gasit o bresa in zid si a marcat pe coltul scurt, amintindu-ne de executiile surprinzatoare din perioada petrecuta la Arsenal Londra. Inca o lovitura libera avea sa aduca golul de 3-0, scorul cu care s-a si intrat la cabine, de altfel. In prim-plan, de aceasta data s-a aflat mexicanul Rafa Marquez, care a reusit primul sau gol al sezonului. Portarul advers a fost pe minge, insa mexicanul a avut o executie de manual, mingea lovind stalpul din dreapta lui Coltorti inainte de a scutura plasa portii.

Santander a avut o rabufnire de orgoliu in minutul 35, la 2 minute de la primirea golului de 3-0,insa golul pe care l-au marcat a fost anulat in mod corect de arbitru datorita unei pozitii de offside in care se afla Xisco, care a atins o minge sutata de noul jucator al lui Real Madrid, Sergio Canales. Acelasi Xisco a trecut pe langa gol in minutul 44, insa lovitura lui de cap venita in urma unei centrari excelente din partea dreapta nu a nimerit spatiul portii lui Valdes.

Pana la pauza, Barca putea sa faca 4-0, dar Bojan a dat cu piciorul unei ocazii mari de gol. Pustiul ce l-a inlocuit in acest meci pe Ibrahimovic a primit o pasa de la Messi ajungand in pozitie de 1 la 1 cu portarul advers, insa sutul sau a lovit plasa laterala. In repriza secunda Barcelona a pus stapanire pe minge preferand un joc prelungit de posesie, lucru care i-a determinat pe spectatori sa faca valul mexican si sa scandeze celebrele „Ole-uri”. In minutul 68, Jeffren ii ia locul lui Puyol pe flancul drept al apararii, capitanul Barçei fiind lovit la cap de un jucator advers. Guardiola isi epuizeaza toate schimbarile in minutul 76, cand ii introduce in teren pe Thiago Alcantara si Pedro in locurile lui Toure,respectiv Henry.

Inlocuirea ivorianului cu tanarul canteran s-a dovedit foarte inspirata, Thiago reusind sa inchida tabela la 4-0, printr-un sut de la mica distanta. Messi a fost cel care i-a servit mingea pe tava brazilianului, trecandu-si in cont inca o pasa de gol in acest sezon. Tot argentinianul minune din atacul Barçei a ratat si ultima ocazie a partidei, Coltorti respingand sutul puternic venit din stangul lui Messi, care bifeaza inca o partita fara gol. Chiar si asa, Leo a facut un meci bun, fiind prezent in joc si creandu-si numeroase ocazii de gol. Barcelona se distanteaza din nou de marea rivala la 5 puncte si asteapta un ajutor din partea „submarinului galben” in duelul cu Real Madrid.

Rezumatul meciului!!!

Un gând despre “FC Barcelona – Racing Santander 4-0. Cadou frumos oferit de catalani pentru Josep Guardiola,aflat la cea de-a 100-a partida ca antrenor principal la Barça

1. Pingback: Thiago Alcantara, mostenitorul spectacolului pe Camp Nou | Blogul Suporterilor Catalani