FC Barcelona s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa o victorie senzationala obtinuta in dauna nemtilor de la VFB Stuttgart. Maine vom stii adversarul echipei de la ora 13:00.

Cronica meciului

Partida incepea fara ”dirijorul” Xavi Hernandez,campionul european en-titre acuzand dureri musculare foarte mari,insa chiar si asa catalanii au pus stapanire pe mijlocul terenului inca de la inceput,iar Lionel Messi trage primul sut pe spatiul portii dupa numai 5 minute de la fluierul de inceput al centralului Alain Hammer din Luxemburg. Presiunea exercitata spre poarta batranului Lehmann dupa acest prim sut pe spatiul portii dat de actualul Balon de Aur al Europei s-a convertit in gol 8 minute mai tarziu,Yaya Toure ii paseaza argentinianului,iar Messi porneste intr-o actiune pe cont propriu si il executa pe portarul ”svabilor” cu un sut superb aproape de vinclu.

De la primirea acestui gol,nemtii au fost periculosi doar o singura data,insa la un corner Pavel Pogrebnyak l-a faultat in careu pe Victor Valdes in incercarea sa de a impinge mingea in plasa catalanilor. In minutul 22,Barça a reusit sa inscrie al doilea gol al serii,dupa o combinatie letala de pase intre Lionel Messi,Yaya Toure si Pedro Rodriguez,penultimul oferind pasa decisiva spre Pedro,care nu l-a iertat pe Lehmann din apropiere. Pana la finalul primei reprize,vizitatorii nu au mai avut absolut nicio tragere de inima si le-au lasat posibilitatea gazdelor de a fii la controlul acestei partide.Thierry Henry a fost foarte aproape de un 3-0 pana la pauza,insa francezul nu a ajuns la o pasa din nou magistrala a ivorianului Yaya Toure,omul care a coordonat mijlocul terenului in lipsa lui Xavi Hernandez.

Publicul era foarte multumit de cum se desfasoara ostilitatile pe teren, ”extraterestrii” reusind o partida magistrala,de altfel cum ne-au tot obisnuit din anul 1899 incoace. Repriza secunda incepea din nou sub o dominare teritoriala exemplara a elevilor lui Pep Guardiola,iar dupa numai 10 minute de la reluarea partidei,Yaya Toure a fost foarte aproape de a-si trece si el numele pe lista marcatorilor,insa ivorianului trimite un sut puternic de la aproximativ 20 de metri putin pe langa poarta,pasa venind de la Leo Messi.Geniul argentinianului s-a vazut 5 minute mai tarziu,Messi a reusit o capodopera de gol,strecurand mingea printre toti jucatorii nemtilor care erau in fata sa,iar Lehmann s-a recunoscut invins pentru a 3-a oara pe Camp Nou,publicul catalan scanda ”Si,si si,vamos a Madrid” ,bucuria fiind prea mare pentru ca fanii sa nu scandeze asa ceva,dupa eliminarea suferita de rivalii de-o viata in dauna celor de la Olympique Lyonnais.

Sergio Busquets a suferit o accidentare foarte urata la jumatatea celei de-a doua reprize,mijlocul defensiv catalan s-a intrebuintat serios pentru a retine balonul in jumatatea lui,dar s-a ales cu o accidentare care se poate dovedi foarte grava. Zlatan Ibrahimovic i-a luat locul fiului fostului portar din timpul anilor 90 ai Barçei,Carlos Busquets. Suedezul de cand a intrat s-a hazardat in fata portii,omorind spectacolul care se crease pana atunci,asta deranjandu-ma foarte tare. In loc sa vedem si noi cate o ”floricica” din partea sa,am vazut cu totii un Zlatan care nu a facut decat sa faulteze fundasii adversi. Chiar daca a reusit sa inscrie prin apropierea minutul 70,golul sau fiind anulat pe motiv de off-side,Ibrahimovic nu a fost concentrat suficient pe aceasta partida,chiar daca scorul era 3-0,insa ce-i drept a dat o pasa foarte buna in minutul 89,iar nou intratul Bojan Krkic l-a executat pe Jens Lehmann cu un sut plasat in stanga portii aparate de fostul goalkeeper al ”tunarilor”. Remarcatii acestei partide au fost Yaya Toure si Lionel Messi,pentru primul am un respect deosebit si salut pe aceasta cale revenirea ivorianului dupa mai multe luni de chin avute la club.
Visca Barça! Mes que un club!

6 gânduri despre “FC Barcelona vs VFB Stuttgart 4-0. Calificare realizata fara emotii in sferturile de finala pentru FC Barcelona!

1. A fost un meci superb facut de Barca, i-a dominat autoritar pe nemti pe toata durata partidei. Mi-ar placea sa pice cu Lyon sa le arate madrilenilor cum se face treaba! 😀

2. Eu sincer Daniel vreau sa picam cu Manchester United,sa eliminam principala contracandidata la castigarea Ligii Campionilor,dupa aceea totul va fi mult mai usor. 😛

3. Mai e putin si aflam si adversara din 1/4 finala.
    As vrea sa evitam pe Bordeaux… sunt foarte tari francezii in acest an.