Real Zaragoza vs FC Barcelona 2-4. Messi show!!!

FC Barcelona a reusit o victorie foarte importanta in privinta actualului clasament din Primera Division,Messi fiind principalul om de gol din nou pentru singura echipa din lume care a castigat toate trofeele puse in jos intr-un an calendaristic.

Cronica meciului

Partida din etapa a 27-a a fost una in care jucatorii blaugrana au aratat inca odata o dispozitie de joc fenomenala. Pep Guardiola a inceput partida fara Xavi Hernandez,accidentat inainte de meciul contra celor de la VFB Stuttgart,Carles Puyol si Andres Iniesta,cei doi fiind menajati de fostul jucator din perioada dream-teamului construit de Johan Cruyff,banderola de capitan a fost luata in aceste conditii de Victor Valdes.Doar de 5 minute a avut nevoie actualul Balon de Aur al Europei pentru a deschide scorul,Messi finalizand superb cu o lovitura de cap pasa venita de la Pedro Rodriguez.

Barça s-a multumit de aici sa joace un fotbal mai atractiv,practicand deja celebrul tiki-taka,insa jucatorii gazda au fost foarte bine pozitionati in teren de catre Jose Aurelio Gay si nu le-a conferit catalanilor sa-si faca obisnuitul joc de pase,ba mai mult,Eliseu putea in minutul 16 sa restabileasca egalitatea pe La Romareda,insa Daniel Alves a reusit o interventie salutara in fata portughezului,imprumutat de la Lazio Roma.Pana la fluierul final al primei reprize a centralului Carlos Delgado Ferreira,ambele tabere s-au multumit cu scorul de 1-0 si nu au mai pus in pericol cele doua porti.

Repriza secunda a fost mult mai spectaculoasa,iar in rolul principal a fost acelasi Lionel Messi. Starul argentinian a reusit faza meciului in minutul 66,atunci idolul tribunelor de pe Camp Nou a recuperat o minge la mijlocul terenului si s-a dus intr-o actiune menita sa aduca cel de-al doilea gol al catalanilor in aceasta seara. ”Messiah” a driblat in calea sa patru jucatori a echipei gazda pentru a reusi astfel al 24-lea gol al sezonului in Primera Division. Zlatan Ibrahimovic a aratat in minutul 77 ca nu este tocmai in cea mai buna forma a sa in momentul de fata,ratand incredibil din doar doi metri,dupa o pasa foarte buna venita de la Pedro Rodriguez. Imediat dupa aceasta ratare de cascadorii rasului a suedezului,omniprezentul Lionel Messi reuseste al doilea sau hat-trick consecutiv in Primera Division,invingandu-l pe un Sergio neputincios.

Zlatan a fost in continuare ”oaia neagra” a acestei dispute,ratand din nou doua ocazii clare ca lumina zilei,dandu-le astfel oportunitatea celor de la Real Zaragoza de a intra in partida. Albii au reusit sa inscrie doua goluri in decurs de 3 minute prin Adrian Colunga ( min 85,88),meciul luand astfel o intorsatura neasteptata pentru catalani. Omul acestei partide,Lionel Messi,n-a fost insa de acord cu scorul de pe tabela si s-a pus din nou intr-o cursa senzationala,dribland tot ce i-a stat in cale pentru a obtine un penalty,care s-a dovedit a fi important pana la fluierul final. Argentinianul a fost altruist si i-a oferit sansa lui Ibrahimovic de a inscrie de la punctul cu var,suedezul reusind in cele din urma sa transforme lovitura de pedeapsa pentru ca FC Barcelona sa invinga pe Real Zaragoza cu scorul de 4-2.

6 gânduri despre “Real Zaragoza vs FC Barcelona 2-4. Messi show!!!

1. Intr-adevar rivionze,uimeste Planeta pe zi ce trece cu evolutiile sale fantastice. Poti citi articolul de sus sa vezi performantele reusite de Messi pana acum in sezonul competitional 2009-2010.

2. Incredibil!!!
    Putea da si 4 daca ar fi batut el penalty-ul ala.
    E bine asa… astfel a dat si Ibra gol. Poate isi revine.

3. O partida senzationala inca odata pentru Lionel Messi. Ce mai pot sa spun despre acest fenomen?
    Il admir foarte tare pentru determinarea din echipa si sper sa doboare toate recordurile in acest an. Cat despre Ibrahimovic,suedezul se afla intr-o pasa foarte proasta,Guardiola fiind pus in situatia delicata de-al trezi la realitate pe Zlatan.

4. Isi revine Ibra in meciul cu Real ..(eu asa sper)…
    …Cat despre Messi ce sa mai zic …SENZATIONALLL …NEMAIPOMENIT ..INCREDIBIL ..si inca 1000 de superlative …

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )