FC Barcelona nu se astepta la un meci atat de greu,contra unei echipe tare artagoase precum Osasuna Pamplona,antrenata de fostul selectioner al nationalei Spaniei,domnul Jose Antonio Camacho.
Bascii au reusit sa-i tina pe fanii catalani veniti intr-un numar cat se poate de mare pentru a-si sustine favoritii in frau,reusind o partida foarte buna pana in ultimele minute ale reprizei secunde,practicand un joc care nu le-a permis catalanilor sa deschida scorul mai repede.

Cronica meciului

Baietii n-au inceput tocmai convingator prima repriza,dand impresia ca nu sunt montati 100% pentru o victorie in seara asta. De aceasta apatie a gazdelor era sa profite maghiarul Vadocz,mijlocasul ofensiv al bascilor a sutat foarte periculos inspre poarta aparata de Victor Valdes,insa goalkeeperul catalan a avut o interventie de exceptie si astfel nu le-a oferit oportunitatea oaspetilor de a conduce surprinzator partida.
Inexplicabil,elevii lui Pep Guardiola nu s-au apropiat periculos la poarta aparata de Ricardo,doar prin minutul 14,atunci Henry  trimite o bolta frumoasa,dar fostul goalkeeper al celor de la Manchester United reuseste sa respinga in afara careului. Osasuna a fost in aceasta repriza stapana jocului,nelasandu-le deloc sansa catalanilor de a deschide scorul pe Camp Nou.

Guardiola s-a simtit putin deranjat de atitudinea baietilor si a tinut un speech foarte lung in vestiar pentru a-i trezi la realitate pe catalani. Nici macar Lionel Messi nu a avut vreo ocazie inspre poarta aparata de Ricardo,totul mergea foarte prost pentru jucatorii blaugrana. Dupa pauza insa,Guardiola a analizat cam de unde a venit acest joc mai putin reusit si il schimba pe Henry cu Pedro,extrema dreapta intrand cu o pofta de joc incredibila. Intrarea lui Pedro a fost benefica pentru FC Barcelona,gazdele reusind sa atace tot mai des poarta lui Ricardo,Yaya Toure fiind foarte aproape de a deschide scorul dupa o cursa senzationala,dar pasa lui Zlatan spre ivorian nu l-a pus intr-o pozitie tocmai buna de finalizare pe fostul jucator al celor de la AS Monaco,astfel ca Osasuna respira din nou.

Dupa aceasta prima ocazie a catalanilor,partida s-a mai domolit putin,asta pana la intrarea in primele 60 de minute ale acestei dispute,Toure fiind din nou foarte aproape de a relua decisiv,dar acelasi Ricardo a fost de neclintit. Cinci minute mai tarziu,Seydou Keita ii ia locul lui Sergio Busquets,malianul fiind doua minute mai tarziu aproape de golul cu numarul 7 din aceasta stagiune competitionala 2009-2010. Ibrahimovic deschide scorul in minutul 73,dupa o minge recuperata la mijlocul terenului de catre Yaya Toure  si continuata magistral de tridentul Pedro-Iniesta-Maxwell,ultimul trimitand pasa decisiva spre suedez,care nu l-a iertat pe Ricardo din fata portii goale si este schimbat mai apoi de catre Bojan Krkic.

Lionel Messi nu a avut tocmai o zi fasta,argentinianul a incercat in ultimele 10 minute ale intalnirii sa inscrie la randul sau un gol,dar fie ghinionul cand in minutul 82 trimite in bara sau ardoarea cu care fundasii Osasunei il presau l-au impiedicat pe actualul Balon de Aur al Europei sa inscrie in aceasta partida care a contat pentru etapa a 28-a din La Liga. Fiind impinsi de la spate de un public entuziast dupa marcarea golului de catre Zlatan Ibrahimovic,catalanii au incercat din rasputeri sa inchida partida,fiind foarte aproape in 2 randuri,insa Iniesta si Messi i-au iertat pe oaspeti. In cele din urma Bojan Krkic inscrie golul care a adus linistea pe Camp Nou,finalizand superb o actiune pornita tot de el si continuata in stil mare de catre Pedro si Iniesta,ultimul autorul pasei decisive spre internationalul spaniol cu origini sarbesti.

A fost o victorie foarte greu obtinuta de Barça,Jose Antonio Camacho a reusit intr-un fel sa stopeze jocul de posesie al baietilor antrenati de Pep Guardiola,vizitatorii au aratat un pressing la mijlocul terenului deranjant,incat Lionel Messi nu a putut sa-si faca jocul obisnuit,care te incanta pana acum.
Ma bucura revenirea lui Ibrahimovic,suedezul chiar daca nu a reusit o partida tocmai grozava,a inscris golul care a animat aceasta intalnire dintre FC Barcelona si Osasuna Pamplona. Yaya Toure a facut din nou o partida foarte buna,alternand evolutia mai putin fasta din prima repriza cu o prestatie senzationala in cea de-a doua,fiind dirijorul de la mijlocul terenului,in locul accidentatului Xavi Hernandez.

Urmatorul meci pentru FC Barcelona va fi contra celor de la RCD Mallorca,partida fiind programata sambata cu incepere de la ora 21:00. Speram ca atunci sa vedem un nou Messi :).

3 gânduri despre “FC Barcelona vs Osasuna Pamplona 2-0. Victorie foarte muncita din partea elevilor lui Pep Guardiola

1. S-au miscat surprinzator de bine cei din Pamplona… dar asa au facut mereu in ultimii ani contra Barcei. In tur a fost egal, anul trecut am pierdut, de asemenea puncte cu ei. Ma bucur ca am batut, acum presiunea e pe Real, care presimt ca se va incurca pe Coliseum Alfonso Perez. 😀

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )