In aceasta seara FC Barcelona a reusit victoria care conteaza pentru toata suflarea catalana de pe batranul Continent,invingand in marele El Clasico rivala de moarte Real Madrid cu scorul de 2-0 pe Santiago Bernabeu.Golurile au fost marcate de catre Lionel Messi si Pedro Rodriguez in minutele 33,respectiv 57.

Cronica meciului

Pep Guardiola surprindea pe toata lumea cu o aliniere foarte defensiva,alegand practic 5 fundasi: Gabriel Milito,Gerard Pique,Carles Puyol,Maxwell si Daniel Alves,ultimul jucand mijlocas dreapta in locului de abia refacutului Andres Iniesta. Aceasta idee ingenioasa l-a surprins pe Manuel Pellegrini,care nu se astepta la o formula atat de defensiva gandita de Pep. In primele 10 minute ale acestei intalniri cu numarul 160 din istorie cele doua echipe s-au neutralizat reciproc,miza acestui meci spunandu-si cuvantul. Jucatorii catalani practicau pana la jumatatea primei reprize un joc cat se poate de disciplinar,nelasandu-le absolut niciun spatiu madrilenilor de a face ravagii in aparare. In defensiva a excelat Gerard Pique,care l-a anihilat senzational pe jucatorul care se crede cel mai mare al omenirii,portughezul Cristiano Ronaldo. In minutul 33 al intalnirii,actualul Balon de Aur a deschis scorul,dupa o pasa magistrala a ”dirijorului” Xavi Hernandez.Dupa inscrierea acestui gol,partida a luat o intorsatura favorabila catalanilor,care pasau balonul cu o nonsalanta iesita din comun,enervandu-i la culme pe ” los blancos”,parca tot mai nerabdatori sa restabileasca egalitatea din nou pe Santiago Bernabeu,insa furia madrilenilor a fost prea evidenta pentru a mai reusi ceva pana la sfarsitul primei reprize. In pauza regulamentara cei doi antrenori urmau sa-si instruiasca elevii cu privire la desfasurarea partidei,incercand tot felul de idei tactice pentru a debloca intr-un fel sistemul gandit unul asupra altuia.

Guardiola a ramas pe principiile sale cu pasarea balonului cat mai mult,in timp ce Manuel Pellegrini a preferat in cea de-a doua repriza sa-i faca pe madrileni mult mai curajosi asupra portii aparate de Victor Valdes. Actualii lideri din campionat au reusit intr-adevar sa rupa intr-un fel mijlocul bine pozitionat in teren de catre Pep,dar evolutiile de senzatie a celor doi oameni din aparare: Gerard Pique si Victor Valdes,au fost ingerii pazitori  asupra neprimirii vreunui gol care sa relanseze astfel partida. Dupa aproximativ 10 minute de tatonare reciproca,Pedro Rodriguez inscrie pentru prima data in cariera un gol in marele El Clasico,executandu-l pe Iker Casillas cu un sut plasat la coltul lung,pasa a venit de la acelasi impunator conducator de joc,Xavi Hernandez. Scorul devenea 2-0 pentru FC Barcelona si in mare masura Real Madrid se afla intr-o postura nefericita de a recupera doua goluri in fata unei formatii care a jucat impecabil in aparare. La doar 2 minute de la inscrierea celui de-al doilea gol al meciului,Rafael van der Vaart putea relansa partida,insa a sutat foarte slab din nici 10 m,evidentiindu-l pe Victor Valdes,un portar foarte concentrat cand vine vorba despe asemenea meciuri incarcate de orgoliu si pasiune de nedescris. Dupa aceasta ratare monumentala a batavului,Lionel Messi a mai avut pana la sfarsitul meciului arbitrat de Mejuto Gonzalez inca doua mari ocazii,insa Iker Casillas a reusit intr-un fel sa-l stopeze pe argentinian de a inscrie golul care insemna castigarea acestui El Clasico cu numarul 160 dintre cele doua grupari. Intrarile unor jucatori precum Guti,Raul Gonzalez sau Karim Benzema n-a mai putut sa schimbe mai nimci in desfasurarea partidei,iar la final fanii catalani au sarbatorit aceasta victorie cum doar adevaratii suporteri blaugrana pot face. Inca odata s-a demonstrat iubitorului de fotbal,cam ce echipa domina fotbalul european si mondial. Numai exista niciun fel de dubiu asupra acestui aspect. Baietii au realizat o partida foarte tacticizata,temandu-se intr-un fel de orgoliul madrilenilor,insa desfasurarea meciului a aratat ca decizia luata de Pep Guardiola a fost foarte buna, ”albii” n-au putut sa desfaca apararea bine pozitionata in teren de catre singurul antrenor din istorie care castiga 4 dueluri cu marea rivala consecutiv. Acesta este Pep Guardiola,liderul noii generatii de antrenori tineri,care au un cuvant de spus in tainele sportului rege.

4 gânduri despre “Real Madrid vs FC Barcelona 0-2. Victorie care ii plaseaza pe catalani intr-o postura fericita pentru castigarea celui de-al 20-lea campionat din istorie

1. Barca e cea mai buna echipa de fotbal din lume la ora actuala si a demonstrat asta aseara. Poate ii mai dispare aroganta lui C.Ronaldo , cel care voia sa plece cu minge de pe Bernabeu :))

2. Aroganta portughezului nu va disparea cat de curand,insa sa spuna ce vrea ca nimeni care intr-adevar se pricepe la fotbal nu-l crede. E doar un fotbalist care vrea sa fie in centrul atentiei. Messi este un exemplu de jucator din zilele noastre: modest,spirit de luptator si nu in ultimul rand marcator innascut!

3. Barca a fost clar mai buna la toate capitolele in El Clasico si ma bucur ca i-au adus pe madrileni cu picioarele pe pamant.
    Devine frustrant pentru ei sa vada cum Barca ii bate mereu, dar cei care sunt cu adevarat subiectivi recunosc diferenta de valoare din acest moment. Pana si ziarele de casa ale Realului au titrat ca Barca s-a impus clar si fara emotii. Asta spune tot.
    Acum trebuie atentie pana la final pentru ca titlul este foarte aproape si nu mai depinde de nimeni altcineva decat de baietii lui Pep.

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )