FC Barcelona vs Deportivo La Coruna 3-0. Catalanii au ajuns la cea de-a 26-a victorie in 32 meciuri in La Liga!

Campioana en-titre a Spaniei incepea partida in urmatoarea formula: Valdes-Daniel Alves-Rafael Marquez-Gerard Pique-Maxwell-Xavi Hernandez-Yaya Toure-Jeffren Suarez-Lionel Messi-Pedro Rodriguez-Bojan Krkic si nu erau asadar motive de ingrijorare pentru fanii catalani cat si echipa,deoarece Josep Guardiola demonstrase fanilor ca a devenit un antrenor care intr-adevar stie ce face. Meciul incepea avand o Barça dornica de o noua victorie care sa le ofere moral pentru derbyul local cu concitadina Espanyol si a inceput sa-si faca simtita prezenta spre buturile aparate de bascul Daniel Aranzubia. Posesia prelungita de care ne-am obisnuit cu totii a inceput sa dea roade in primele 10 minute ale intalnirii,unde Pedro Rodriguez si ceilalti baieti din avanposturi cautau golul care sa-i faca pe fani sa explodeze la propriu. Mai intai singurul jucator care a reusit sa inscrie in toate competitiile a lovit bara transversala din cativa metri,dupa o pasa senzationala cu pieptul reusita de Gerard Pique. Presiunea exercitata de la aceasta ratare spre poarta galicienilor a fost benefica pentru catalani,acestia deschizand scorul prin Bojan Krkic in minutkl 16 dupa o faza colectiva de toata frumusetea,incheiata cu o pasa decisiva a ”dirijorului” Xavi Hernandez,jucatorul cu origini sarbesti finalizand cu latul la coltul stang aparat de Aranzubia. Dupa acest prim gol a inceput fiesta cum se zice,elevii lui Pep Guardiola amenintand poarta oaspetilor ori de cate ori era cazul pentru un nou gol.

Optimismul crestea in tabara catalanilor,iar fanii indeosebi credeau intr-o noua demonstratie de goluri marca FC Barcelona. Jucatorii blaugrana au raspuns pozititv misiunii de a ”umple” poarta galicienilor,incercand prin combinatiile letale plus un pressing agasant spre apararea baietilor antrenati de Jose Manuel Lotina sa transeze aceasta disputa care conteaza pentru etapa a 32-a din Primera Division inca de la pauza,insa Aranzubia a fost ingerul pazitor in dese randuri pentru Deportivo La Coruna,iar cand n-a mai avut ce sa faca bara l-a ocolit pe portarul de origine basca. Daniel Alves a fost foarte aproape de golul etapei in Spania,dar incercarea sa de foarfeca a atins bara,insa catalanii aplaudau incontinuu prestatia favoritilor,indemnandu-i pe acestia sa mai perforeze inca odata poarta ocupantei locului 9 din La Liga.Repriza se termina cu o posesie de 78%,fata de cele doar 22 procente ale galicienilor,asta demonstrand ce prima repriza au avut catalanii,una de vis,in care scorul putea capata proportii si puteam asista cu totii la mai mult decat un rezultat de neprezentare. Pauza n-a schimbat mare lucru in mentalitatea jucatorilor,chiar daca cei de la Deportivo au mai echilibrat putin partida,creandu-si ocazii la poarta aparata de Victor Valdes,insa nu foarte periculoase pentru a produce rumoare pe Camp Nou.

Au fost nevoie de aproximativ 24 minute din cea de-a doua repriza pentru ca Barça sa-si mareasca avantajul pe tabela,iar faza golului merita discutata la infinit,asta deoarece Victor Valdes degajeaza incredibil,foarte aproape de poarta aparata de Aranzubia,portarul basc respinge mingea care se indreapta spre buturile sale,pana aproape de mijlocul terenului insa,de unde Pedro Rodriguez l-a executat cu un sut precis pentru a starni aplauze de la peste 87.000 suflete blaugrana.La nici 5 minute de la aceasta reusita fenomenala,Yaya Toure inscrie al treilea si totodata ultimul al acestui meci,invingandu-l pe nefericitul Aranzubia cu un sut foarte puternic din apropiere,dupa un corner executat magistral de catre un impunator si carismatic Xavi Hernandez. Pana la fluierul final al centralului Paradas Romero gazdele nu si-au mai creat vreo ocazie buna de gol,dar este imbucurator faptul ca joaca de placere fiecare partida,exact cum ne-au obisnuit acesti jucatori care au intrat in istoria clubului ca fiind prima generatie care castiga toate trofeele intr-un an calendaristic la care au fost angrenati. Visca Barça! Mes que un club!