Bojan Krkic,cel mai bun jucator tanar al momentului in Europa

La doar 19 ani ( va implini 20 pe 28 August) Bojan Krkic va primi la finalul stagiunii un bine meritat ”premiu” pentru faptul ca s-a consolat cu postura de eterna rezerva in cadrul grupului si nu a vorbit despre o presupusa plecare a sa de pe Camp Nou. Antrenorul,care a recunoscut mai apoi ca ceea ce se intampla lui Bojan nu este tocmai corect,mereu a fost impresionat de dorinta si spiritul de sacrifiu al jucatorului de numai 19 nascut in Linyola,Spania.Bojan este in momentul de fata un jucator cheie la finalul acestei stagiuni competitionale,datorita in mare masura accidentarii suferite de suedezul Zlatan Ibrahimovic.

Atat de mult incat cifrele statisticienilor legat de jucatorii tineri ai Europei il plaseaza pe jucatorul nascut in Linyola pe prima pozitie in ceea ce priveste golurile inscrise de jucatorii tineri. Bojan a inscris 5 goluri pentru FC Barcelona in acest sezon competitional 2009-2010 jucand aproximativ 652 de minute,asta insemnand un gol la 130,4 minute.  Brazilianul Alexander Pato se poate lauda ca are mai multe goluri decat Krkic.”Ratoiul” cum este poreclit de fanii ”diavolilor rossoneri” are 12 goluri marcate in 1647 minute jucate in Serie A,dar media inscrierii unui gol este sub cea a lui Bojan,un gol la 137 minute,asta datorita in mare masura deselor accidentari suferite de tanarul brazilian al celor de la A.C. Milan.

Al treilea in acest clasament este adversarul de marti din Liga Campionilor,Mario Balotelli. Desi a avut multe clinciuri cu portughezul Jose Mourinho, ”SuperMario” a inscris 8 goluri in 1230 minute jucate pentru ”nerrazuri”,asta insemnand o medie de un gol la 153,7 minute.Dupa Balotelli,se claseaza Karim Benzema,francezul inscriind 7 goluri in 1182 minute jucate pentru Real Madrid,asta inseamna ca a dat un gol la aproximativ 168,8 minute jucate in tricoul ”albilor” in acest sezon.Un alt jucator catalan incheie acest inedit clasament intocmit de catre diversi statisticieni,Pedro Rodriguez reusind pana acum sa inscrie un gol la 191,2 minute jucate.

Aceste cifre indica faptul ca Bojan a fost decisiv in partidele care s-au jucat in ultima perioada,transformandu-se intr-un veritabil numar 9. Acesta a reusit sa inscrie 5 goluri in tot atatea meciuri. A inceput contra celor de la VFB Stuttgart,intr-o partida ce a contat pentru returul optimilor de finala ale Ligii Campionilor,continuand contra celor de la Osasuna,dupa care a inscris o dubla de senzatie contra celor de la Athletic Bilbao,intr-un meci ce s-a incheiat cu scorul de 4-1 pentru FC Barcelona. Ultima sa reusita a fost contra celor de la Deportivo La Coruna,Bojan inscriind superb din careul advers cu latul la coltul stang aparat de bascul Daniel Aranzubia.