Pevaffersa Valladolid vs FC Barcelona Borges 30-33. Catalanii au obtinut cea de-a 13-a victorie consecutiva in toate competitiile

Catalanii au fost mai mult decat concentrati asupra acestui meci foarte important in ecuatia clasamentului final din cadrul Ligii ASOBAL,campionatul profesionist de handbal al Spaniei. Baietii antrenati de Xavi Pascual s-au dovedit a fi montati 100% impotriva celor de la Pevaffersa Valladolid,combinand jocul defensiv senzational cu o pregatire ofensiva exemplara in fata unui Sierra de nerecunoscut. Dupa aproximativ 5 minute scurse din prima repriza scorul era 6-2 pentru FC Barcelona Borges,iar antrenorul gazdelor,Juan Carlos Pastor a fost nevoit sa ceara time-out pentru a-i aduce pe elevii sai cu picioarele pe pamant.Timpul de odihna cerut de domnul Pastor nu a schimbat absolut nimic in concentrarea celor echipati in galben-violet,iar catalanii au practicat acelasi joc superb,care a obisnuit pe toata lumea. Jesper Noddesbo si Juanin Garcia le-a scos peri albi gazdelor,evoluand senzational,iar golurile au venit la ”foc automat”,spre bucuria domnului Xavier Pascual si a celor 300 de fani blaugrana veniti sa-si sustina favoritii.

Scorul pauzei a fost 17-12,oaspetii fiind de neoprit atat pe faza defensiva,exceland la acest capitol foarte mult Mikell Hansen si desigur portarul Saric,urmat de o dispozitie ofensiva de exceptie din partea perechii Noddesbo-Garcia,autori a 17 goluri pana la fluierul final al centralului Martin Franco.Dupa pauza Pevaffersa Valladolid si-a revenit putin pe tabela,inscriind 8 goluri pana spre intrarea in primele 10 minute ale reprizei secunde,restabilind egalitatea in acest meci,20-20,astfel ca Xavi Pascual s-a vazut nevoit la randul sau sa ceara timp de odihna.Dupa acest respiro cerut de domnul Pascual,baietii au reusit pana la final sa se impuna in fata celor de la Pevaffersa Valladolid cu scorul de 33-30,asta in mare masura datorita realizarilor defensive si ofensive de exceptie din partea unor jucatori ca: Iker Romero,Mikell Hansen,Laszlo Nagy,Jesper Noddesbo si Juanin Garcia. Fara ca acesti jucatori sa fie montati 100% asupra partidei,FC Barcelona Borges pierdea acest meci,dandu-le astfel oportunitatea gazdelor sa se apropie la 3 pct de catalani,insa asa cu aceasta victorie baietii au un avans de 5 pct fata de Pevaffersa Valladolid si stau linistiti in ceea ce priveste un loc in viitoarea editie a celei mai titrate competitii intercluburi din handbalul profesionist,EHF Champions League.

Fisa tehnica a acestui meci:

Pevaffersa Valladolid ( 12+18) Havard Tvedten 7 goluri,Eduard Fernandez 5 goluri,Raul Entrerios 4 goluri,Landlord 4 goluri,Oscar Perales 3 goluri,Hugo Lopes 2 goluri,Zikiza Milosavljevic 2 goluri,Eduardo Gurbindo 2 goluri,Jose Avila 1 gol.

FC Barcelona Borges ( 17+16) Juanin Garcia 10 goluri,Jesper Noddesbo 7 goluri,Victor Tomas 4 goluri,Dani Sarmiento 3 goluri,laszlo Nagy 3 goluri,Mikell Hansen 2 goluri,Siarhei Rutenka 2 goluri,Ruben Garabaya 1 gol,Iker Romero 1 gol.