Caja Laboral vs Regal Barcelona 79-78. Baskonii sunt noii campioni ai Spaniei la basket masculin

Caja Laboral a castigat pentru a 3-a oara in istorie campionatul spaniol la basket masculin,invingand pe Regal Barcelona la general cu scorul de 3-0,adjudecandu-si ultima partida care conta,scor 79-78,insa totul foarte dramatic.

Regal Barcelona n-a putut prelungi suspansul in finala ACB,iar baietii lui Xavier Pascual se vad nevoiti sa-si felicite adversarul din aceasta finala,unul care s-a concentrat la maximum pentru a castiga singurul trofeu la care mai puteau spera.Catalanii raman cu 5 trofee castigate in acest sezon competitional 2009-2010.Basketbalistii profesionisti vor ajunge acum in Turcia,pentru a fi prezenti la cea de-a 16-a editie a Campionatului Mondial.Maine veti afla tot ce s-a intamplat in aceasta partida ce le-a garantat baskonilor ce-l de-al treilea titlu din istorie.Noapte buna!

Partida incepea sub nota de dominare a gazdelor,Caja Laboral fiind de neoprit dincolo de panoul advers,unde Marcelinho Huertas si Brad Oleson le-au facut zile negre catalanilor.Din partea vizitatorilor a iesit in evidenta dupa cum era de asteptat americanul Pete Mickael,fost component al gruparii baskone in anul 2008,cand Caja Laboral,pe atunci Tau Ceramica Vitoria a invins in finala Regal Barcelona tot cu 3-0 la general.Mickael a fost foarte exact si in faza defensiva,unde a stopat cateva atacuri marca Tiago Splitter,respectiv Lior Elyahu.Israelianul avea sa devina numarul 1 in sfertul secund,insa pana atunci a fost foarte echilibrat inceputul de meci,unde gazdele au intrat in urmatorul sfert cu un avantaj de 4 puncte pe tabela,22-18.

Lior Elyahu si-a facut simtita prezenta in Fernando Buesa Arena,iar fostul castigator al EuroLigii cu Maccabi Tel-Aviv le-a facut zile negre aparatorilor blaugrana,care s-au dovedit a fi incapabili de a-i raspunde israelianului in asa fel incat sa-i opreasca ”setea” de cosuri consecutive.Au reusit acest lucru pana la urma,iar tridentul Morris-Mickael-Navarro a fost la inaltimea asteptarilor,reducand miraculos din avantajul avut de Caja Laboral dupa doar 4 minute din sfertul secund.Finalul sfertului a fost senzational,Lorbek si Navarro inscriind dincolo de caciula,astfel ca jucatorii catalani intrau la pauza avand un deficit de 5 puncte,41-36.

Dupa reluarea jocului ceva s-a schimbat in tabara oaspetilor,Xavier Pascual reusind intr-un fel sa-i faca sa inteleaga ca victoria este necesara.Juan Carlos ”La Bomba” Navarro a fost omul sfertului 3,Caja Laboral asistand la demonstratia totala de basket a aruncatorului in excelenta spaniol.Chiar si asa insa,baskonii nu s-au lasat intimidati de travaliul catalanilor si le-au stopat intr-un fel tentativa de a se desprinde decisiv in castigatori.Pivotii gruparii antrenate de Dusko Ivanovic,Tiago Splitter,respectiv Lior Elyahu au fost oamenii ce nu i-au lasat pe catalani sa se calmeze in ultimul sfert al partidei ce desemna campioana Spaniei sau prelungea suspansul in continuare.

Caja Laboral a pornit la drum in ultimul sfert pentru a cuceri campionatul spaniol pentru a treia oara in istoria clubului si aveau totul in mana cand mai erau de disputat doar 2 minute,scorul fiind de 66-60.Oamenii care au facut posibil acest lucru au fost Marcelinho Huertas,Pau Ribas si nu in cele din urma Lior Elyahu,omul meciului 3 din aceasta inedita finala a campionatului spaniol.Tridentul ofensiv Morris-Mickael-Navarro au facut posibila trecerea intr-o repriza suplimentara de 5 minute,deoarece in cele doua minute ramase din partida s-au aparat senzational si au contracarat decisiv,spre stupoarea fanilor,care se pregateau deja de marea sarbatoare.Terence Morris a fost chiar omul ultimelor 25 de secunde,egaland la 66 si pe ultimul atac al baskonilor a reusit un capac senzational asupra lui Elyahu,prelungind astfel suspansul.

Cele 5 minute aditionale au fost la indemana catalanilor,insa totul s-a intors in defavoarea baietilor lui Xavier Pascual cand sfarsitul jocului intra in ultimul minut al intalnirii.Tratarea cu usurinta a unor faze ce puteau insemna automat castigarea meciului de catre Regal Barcelona,in special a italianului Gianluca Basile si a spaniolului Juan Carlos Navarro a facut posibila incoronarea baskonilor,spre deliciul publicului.Cand mai erau doar cateva secunde din timpul regulamentar,catalanii conduceau cu 77-72 iar soarta parea de partea vizitatorilor,insa au asistat la o demonstratie viguroasa din partea bosniacului Mirza Teletovic,autor a 4 puncte in minutul ramas si nu in cele din urma a lui Fernando San Emeterio,omul ce a facut posibila castigarea campionatului.Domnia sa s-a aruncat spre caciula catalanilor inscriind cosul ce a restabilit egalitatea pe tabela,78-78,insa a beneficiat de o aruncare suplimentara datorita faultului neglijent facut de Victor Sada,iar lui San Emeterio ii revenea deosebita onoare de a inscrie cosul decisiv.Acesta a reusit,iar in cele 5 miimi de secunde ramase,Basile si-a incercat norocul de la o distanta apreciabila,20 m,mingea plimbandu-se pe inel,dar n-a fost sa fie cosul care insemna o victorie a catalanilor.

Felicitari Caja Laboral,ati facut un meci de-a dreptul senzational.Catalanii se multumesc cu 5 trofee castigate in acest sezon competitional 2009-2010,in timp ce Caja Laboral au castigat singurul trofeu la care mai puteau spera.