Regal Barcelona vs Caja Laboral 69-70. Catalanii au o misiune imposibila

Regal Barcelona a ratat sansa de a egala seria din finala campionatului spaniol contra celor de la Caja Laboral,pierzand in week-end in extremis 70-69,iar acum baietii lui Xavier Pascual se vad nevoiti sa-si incerce norocul in Vitoria.

Partida incepea sub o dominare teritoriala a catalanilor,baskonii nereusind sa inscrie nici macar 1 punct in 4 minute de la startul partidei.Chiar si asa insa,elevii lui Dusko Ivanovic au revenit spectaculos,aruncarile de 3 puncte ale bosniacului Mirza Teletovic,respectiv spaniolului Fernando San Emeterio si nu in ultimul rand patrunderile spectaculoase ale coordonatorului de joc brazilian Marcelinho Huertas au facut in asa fel incat Caja Laboral sa scape din primul sfert cu un deficit de doar 2 puncte,19-17,dupa ce catalanii aveau si 8 pct avans fata de rivalii sai.

Sfertul secund a fost din nou la indemana campionilor europeni en-titre,insa nu suficient de a scapa in invingatoare,cei echipati in alb si sort ros-negru au avut grija de acest lucru.Chiar daca nord-americanul Terence Morris a fost la inaltimea evolutiilor sale fantastice din acest sezon competitional 2009-2010 de-a dreptul fabulos pentru Regal Barcelona,vizitatorii au fost la randul lor foarte preocupati de surplusul de motivatie venit din partea tribunei blaugrana si au reusit sa ramana in carti pentru o eventuala victorie,ceea ce ar fi insemnat automat ca ocupanta locului secund la finele sezonului regulat,porneau ca mari favoriti pentru a castiga campionatul Spaniei. La pauza scorul devenea 38-33,Boniface N’Dong si Terence Morris stopandu-l pe Tiago Splitter sa reuseasca vreun punct,fiind meritul lor pentru acest avantaj,ce-i drept infim.

Dupa pauza totul continua cat se poate de bine pentru jucatorii blaugrana,Jaka Lakovic impreuna cu Juan Carlos Navarro fiind oamenii care au anuntat bine meritatul spectacol cuvenit fanilor numerosi veniti sa-si sustina favoritii pentru a egala la 1 in aceasta serie inedita de 5 partide din finala campionatului spaniol.Din nou insa baskonii nu au lasat gruparea catalana sa se desprinda in castigatoare,penultimul sfert al partidei fiind foarte echilibrat,terminandu-se cu un avantaj de doar 1 pct pentru catalani,15-14.Scorul general devenea 53-47,iar fanii sperau intr-o victorie.Ceea ce s-a intamplat in ultimul sfert trebuie uitat cat mai repede,deoarece jucatorii baskoni s-au concentrat evident mai bine decat oponentii sai,totul culminand cu un nou dezastru pentru Regal Barcelona.

Fernando San Emeterio si Marcelinho Huertas au avut grija pentru ca oaspetii sa reuseasca o noua victorie superba in dauna marii sale rivale.Patrunderile spectaculoase ale celor doi cat mai ales aruncarile decisive de 3 puncte i-au pus in garda pe catalani in privinta unei reveniri ce le garantau automat victoria.Cu doar 2 minute ramase din timpul regulamentar,Caja Laboral conduce pentru prima data pe tabela de marcaj,62-61,datorita in mare masura lui San Emeterio,un jucator care a fost esential pentru Caja Laboral pana acum in cele doua dispute avute cu Regal Barcelona.Acest avantaj moral le-a fost de bun augur baskonilor,ceea ce au reusit ei in minutele ramase fiind dovada unui colectiv foarte puternic.Finalul a fost de cosmar insa pentru vizitatori,Gianluca Basile avand ocazia de a inscrie 2 puncte de la aruncarile libere,datorita faultului anti-sportiv facut de San Emeterio asupra lui Ricky Rubio.Italianul inscrie cele doua aruncari suplimentare,scorul devenind 69-70 pentru Caja Laboral.Catalanii au avut in afara de imboldul moral si o noua ocazie de a face in asa fel incat victoria sa fie a lor,dar spaniolul Pau Ribas recupereaza mingea data spre caciula oaspetilor de Ricky Rubio in secunda ramasa,iar astfel Caja Laboral obtine cea de-a doua victorie consecutiva din seria de 5 partide ale finalei campionatului spaniol.