Planeta Barça,episodul 15

Evolutiile din faza sferturilor de finala ale Campionatului Mondial din Africa de Sud ale fostilor sau actualilor componenti ai gruparii catalane au fost fie modeste,fie incarcate de un dramatism de neconceput.Iata cine sunt protagonistii episodului 15 din bine cunoscuta editie saptamanala Planeta Barça,scrisa pentru ca fanii sa-si aminteasca de jucatorii care le-au incatat privirile la FC Barcelona.

Fostul jucator al catalanilor din urma cu aproximativ 4 ani a evoluat in sfertul de finala cu nationala Braziliei,impecabil.Chiar daca au fost condusi pe tabela de marcaj prin golul inscris in minutul 10 de catre Robinho,Mark van Bommel nu s-a sfiit absolut deloc de nationala cariocas si in cea de-a doua repriza au reusit sa intoarca rezultatul,cu largul concurs al nationalei antrenate de Dunga.Crezandu-se deja in semifinale,brazilienii au lasat-o mai moale si acest lucru i-a costat destul de mult,Olanda intorcand scorul ca o adevarata campioana.Wesley Sneijder de la Internazionale Milano a fost cheia acestui succes imens.Decarul interist a fost motorul de care avea nevoie ”portocala mecanica” sa treaca de o Brazilie mai mult decat pragmatica in aceasta editie de Campionat Mondial.In doar cateva minute soarta s-a intors in favoarea olandezilor,iar scorul final de 2-1 nu a mirat pe absolut nimeni.De partea cealalta,Daniel Alves s-a vazut nevoit sa indure umilitoarea eliminare a conationalilor sai.Olanda invinge dupa 36 de ani Brazilia,ultimul astfel de succes data din anul 1974,unde Johan Cruyff impunea respect microbistilor prin evolutiile sale senzationale.

Leo Messi a parasit Campionatul Mondial intr-un mod cat se poate de rusinos,fiind invins categoric de nationala Germaniei,4-0.Aceasta editie cu numarul 19 a Campionatului Mondial nu a fost tocmai un motiv de mandrie pentru fanii sai,starnind astfel critici din partea altor microbisti care nu-l au la suflet pe ”Pulga”.Chiar daca a jucat pana la acest meci foarte bine,creand destula panica in apararile adverse,Messi a fost nevoit acum sa asiste la o adevarata reprezentatie nemteasca.Impresia care ti-o poti face despre Messi acum este ca nu poate sa-si faca un nume propriu,ci doar cu ajutorul colegilor sai,ceea ce la nationala Argentinei lasa de dorit,din pacate.Dupa parerea mea nu tocmai asta conteaza,ci oamenii cu care lucrezi,planurile tactice ale antrenorului care trebuie sa fie cat se poate de inteligente.Nu a existat din pacate asa ceva la nationala ”pumelor”,Diego Armando Maradona demonstrand asta in acest meci care se vrea uitat cat mai repede de argentinieni.

David Villa este cu siguranta cea mai remarcabila figura de la acest Campionat Mondial,chiar daca multi nu vor sa recunoasca deloc acest lucru.A dovedit inca odata contestatarilor sai ca atunci cand are ocazia nu te iarta,ceea ce este senzational.Sfertul de finala cu nationala Paraguayului a fost deplorabil,spaniolii luandu-si de sus adversarii,care putea sa-i coste enorm.Din fericire,Iker Casillas s-a dovedit a fi intr-un moment extraordinar,aparand o lovitura de departajare in fata lui Oscar Cardozo,actualmente jucator la Benfica Lisabona.Imediat dupa acest nefericit eveniment pentru spanioli,acestia au obtinut la randul lor un penalty,transformat in cele din urma de Xabi Alonso.Stupoare insa in tabara nationalei antrenate de Vicente del Bosque,penalty-ul se va repeta pentru ca mai multi colegi de-ai sai au patruns nepermis in spatiul de la punctul cu var,iar din a doua incercare bravul Justo Villar apara senzational.Dupa aceste minute incarcate de o emotie de neimaginat,David Villa a fost fericitul om care sa inscrie singurul gol al intalnirii in minutul 83,asta dupa ce actualul sau coleg de la FC Barcelona,Pedro Rodriguez a ratat imensa sansa de a inscrie in premiera la Campionatul Mondial.Prin aceasta reusita,David Villa este doar la un singur gol de a-l egala in clasamentul all-time din nationala iberica pe Raul Gonzalez si desigur este actualul marcator al acestui turneu final,cu 5 goluri.

3 gânduri despre “Planeta Barça,episodul 15

1. Sunt foarte de acord cu enuntul tau privind statutul de cel mai important jucator la acest Mondial pentru David Villa. E fabulos acest baiat. Barcelona va cistiga mult prin sosirea lui.