Cea de-a 45-a editie a trofeului Gamper s-a terminat la egalitate,scor final 1-1.In urma loviturilor de departajare,cei care au cules laurii au fost organizatorii,FC Barcelona castigand trofeul Gamper pentru a 34-a oara in istorie.

Partida incepea cu un moment de multumire oferit de catre fanii catalani si Sandro Rosell pentru cel ce a fost Ronaldinho,un adevarat zeu pentru FC Barcelona in anii petrecuti pe Camp Nou.Josep Guardiola a introdus pe gazon  mai multi tineri,iar dintre cei care sunt titulari de drept au intrat doar patru: Puyol,Iniesta,Ibrahimovic si Villa.Prima repriza a fost una de tatonare reciproca,unde in marea majoritate a timpului au existat momente superbe care au incantat freneticii fani catalani,veniti intr-un numar impresionant sa-si sustina favoritii pentru aceasta editie cu numarul 45 a trofeului Joan Gamper.Incursiuni pe ambele flancuri au fost,unde in majoritatea cazurilor au existat faze frumoase,care s-au incheiat insa cu finalizari nu tocmai fericite. Dupa terminarea primei reprize,situatia s-a schimbat radical pentru ambele tabere.

Dupa doar cateva minute de la reluare,FC Barcelona deschide scorul prin David Villa, fostul varf de lance al ”liliecilor” reusind sa puna latul din apropiere,dupa o cursa spectaculoasa pe partea stanga a lui Adriano Correia,ultimul transfer al  gruparii blaugrana.Cu toate acestea insa,”diavolii milanezi” au continuat sa spere intr-un gol ce le conferea un moral tocmai bun pentru ultimele momente ale intalnirii.Ca mai de fiecare data,omul de gol al gruparii lombarde s-a dovedit a fi marele Pippo Inzaghi,fostul castigator al Ligii Campionilor a inscris golul serii pe Camp Nou,trimitand fara preluare in plasa portii aparate de Jose Manuel Pinto.Dupa acest gol egalizator,catalanii au atacat poarta aparata de Roma,intrat in repriza secunda in locul lui Marco Amelia,furibund,insa s-au lovit de zidul numit Roma,fostul finalist al Ligii Campionilor cu AS Monaco,scotand majoritatea suturilor periculoase care s-au indreptat spre buturile sale.Meciul s-a incheiat 1-1,astfel urmand sa se decida la penalty-uri.Ceea ce nu se asteptau multi a reusit Pinto,eterna rezerva a lui Victor Valdes. Fostul portar al formatiei Celta Vigo s-a remarcat la loviturile de departajare,scotand suturile lui Clarence Seedorf,Andrea Pirlo si nu in cele din urma Marek Jankulovski.De partea cealalta,FC Barcelona a reusit sa inscrie prin Lionel Messi,Bojan Krkic si Thiago Alcantara,cel care a ratat fiind Sergio Busquets. Prin acest triumf,catalanii ajung la 34 de trofee castigate de la prima editie,cea din anul 1966.

Un gând despre “FC Barcelona vs A.C. Milan 1-1. ”Extraterestrii” castiga pentru a 34-a oara trofeul Joan Gamper,in urma loviturilor de departajare

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )