In cea de-a doua optime de finala a Campionatului Mondial de basket masculin, nationala Spaniei a invins mai usor decat o arata scorul, (80-72), selectionata Greciei.

Cel mai asteptat duel din aceasta faza a competitiei ce se desfasoara anul acesta in Turcia, a avut momente superbe, coloborate cu actiuni de-a dreptul fantastice din partea ambelor tabere. Acest meci a fost reeditarea finalei de acum 4 ani din Japonia, iar suspansul a fost garantat si acum, totul s-a decis in ultimul sfert, acolo unde Juan Carlos Navarro & co. s-au intrecut pe sine si astfel au reusit patrunderea in faza sferturilor de finala ale Campionatului Mondial.

Partida incepea sub dominarea teritoriala a elenilor,unde defensiva si-a facut pe deplin datoria in fata jocului destul de agresiv al ibericilor. Cu toate acestea insa, elevii lui Sergio Scariollo si-au intrat in ritmul obisnuit dupa doar 3 minute scurse din primul sfert. Autorul descatusarii nationalei Spaniei a fost conducatorul de joc al gruparii Regal Barcelona, Juan Carlos Navarro. ” La Bomba” a fost de neoprit in tentativa sa de patrundere spre panoul advers si a reusit foarte multe puncte decisive,cat si pase spre coechipierii sai ce le-au conferit astfel o liniste deplina in ceea ce priveste soarta acestei partide care se anunta inca din primul sfert a fi destul de echilibrata. Surprinzator sau nu, elenii s-au concentrat destul de bine si nu au cedat fantatsticii presiuni venite din tabara campioanei mondiale en-titre, reusind sa fie doar la un singur punct distanta, 20-19, cand mai era doar un singur minut din primul sfert. Felipe Reyes,unul dintre cei mai buni pivoti din Europa, nu a fost insa de acord cu aceasta revenire foarte buna a grecilor si a palmuit din panoul advers cand mai era din joc cateva secunde pentru a aduce Spaniei un avantaj infim de trei punte, 22-19.

Cel de-al doilea sfert a fost mult mai echilibrat, cei doi tehnicieni trecandu-se unul pe celalalt in ceea ce priveste tacticile folosite pentru a bloca atacurile adverse. Si de aceasta data, Spania s-a dovedit a fi mai buna si la acest capitol, Navarro fiind basketbalistul ce si-a aratat cel mai mult clasa, fiind de neoprit de la linia de 6.25 ce confera posibilitatea jucatorilor de a reusi cosuri remarcabile de 3 puncte. Primind un ajutor nesperat din partea unui alt conducator de joc valoros, ” La Bomba” s-a evidentiat foarte mult atunci cand era mai mare nevoie, din acest punct de vedere fiind un jucator care mereu isi intra in ”paine” la prima ocazie. Datorita acestei situatii benefice, ibericii au condus la pauza mare cu un avantaj substantial de 6 puncte, 37-31.

Dupa aproximativ un sfert de ora in care jucatorii au primit sfaturi de la cei doi antrenori, grecii sunt surprinzator mai montati decat spaniolii, incercand foarte mult sa umble la moralul adversarilor. Dimitris Diamantidis a fost de departe cel mai bun om al elenilor in penultimul sfert regulamentar al partidei. Practic de la el a inceput sarabanda aruncarilor decisive de 3 puncte, urmate mai apoi de faze incredibile in defensiva, unde a reusit sa blocheze de unul singur foarte multe atacuri ale elevilor antrenati de Sergio Scariollo. Elenii au inscris numai putin de 7 aruncari consecutive de 3 puncte, astfel ca dupa jumatatea sfertului, acestia conduceau cu un nesperat si in acelasi timp infim avantaj, 48-51. Timpul de odihna cerut de selectionerul campioanei mondiale le-a priit ibericilor, care s-au descatusat pur si simplu de presiunea care apasa destul de greu pe umerii sai. Sergio Scariolo a fost foarte inspirat si a trimis pe teren trei jucatori de pe banca de rezerve: Fran Vazquez, Sergio Llull si Alex Mumbru. Acestia din urma au fost senzationali, reusind faze cat mai spectaculoase in asa fel incat sa-si monteze colegii pentru a rezista asaltului incredibil impus de vice-campioana mondiala. Sfertul al 3-lea se incheie din nou cu Spania avand avantaj, dar diferenta s-a micsorat vizibil, 52-51.

Urma un ultim sfert in care ambitia si determinarea va trece peste absolut orice obstacol intalnit in cale. Cei care incep mai bine sunt spaniolii, care prin acelasi Navarro reusesc sa fie stapanii cosului, demonstrand inca odata ca presiunea este un cuvant interzis in vestiarul echipei. Dupa jumatatea sfertului al patrulea, Spania conduce pe tabela cu 61-57, motiv numai bun pentru ca selectionerul Greciei, domnul Jonas Kaslauskas sa ceara time-out. Timpul de odinna comandat de eleni nu i-a ajutat insa pana la finalul disputei, iar Juan Carlos ” La Bomba” Navarro si-a desavarsit opera in aceasta seara, reusind 22 de puncte pana la fluierul final. Scorul cu care Spania a invins Grecia a fost de 80-72. Ibericii vor avea de infruntat Serbia in primul sfert de finala al acestei editii cu numarul 16 a Campionatului Mondial de basket masculin.

Un gând despre “Juan Carlos Navarro si-a etalat calitatile tehnice in fata vice-campioanei mondiale