Ersan Ilyasova, omul cu masca de fier

Turcia a invins selectionata Sloveniei in cea de-a doua partida din faza sferturilor de finala ale Campionatului Mondial la basket masculin cu scorul de 95-68.

Aceasta confruntare a mers de partea tarii gazda, Turcia, oaspetii n-au fost destul de concentrati in momentele cheie ale partidei si au platit scump aceasta greseala. Freneticii suporteri turci prezenti in complexul sportiv  din Istanbul au asistat la o prestatie fantastica din partea favoritilor, reusind una dintre cele mai fastuoase seri din cadrul basketului profesionist masculin.

A fost totodata un duel interesant intre doi actuali prieteni, Ersan Ilyasova si Jaka Lakovic.Fiind ajutat de un frenetic public turcesc, Ilyasova si-a aratat calitatile in fata unei Slovenii care n-a contat deloc decat in primele patru minute ale acestei intalniri ce a contat pentru sferturile de finala. Desi oaspetii au aratat pana acum o extraordinara aparare in fata panoului, astazi au fost depasiti net la acest capitol de basketbalistii nationalei Turciei, care au prestat o adevarata lectie de basket, nationalei conduce de catre domnul Mehmet Becirovic. Oamenii decisivi in aceasta victorie colosala au fost de departe Ersan Ilyasova, Hidayet Turkoglu, Sinan Guler si nu in ultimul rand Semih Erden pentru cele cinci recuperari de pe durata intregii partide, ce a conferit astfel o binemeritata victorie a nationalei Turciei, scor final 95-68.

S-au confruntat doua nationale foarte echilibrate valoric, dar cei care s-au concentrat vizibil mai bine au fost gazdele, care impreuna au reusit 95 puncte, majoritatea basketbalistilor inscriind macar 2 puncte, pe cand in tabara slovena, precizia a lasat de dorit tocmai cand nu-si propuneau deloc acest lucru. Omul meciului a fost desemnat Ersan Ilyasova, autor a 19 puncte, 5 recuperari defensive si 4 pase decisive convertite in puncte de catre colegii sai. Despre acest Ilyasova va voi prezenta o poveste tare interesanta, de care cu siguranta veti ramane uimiti, zic eu.

Actualul component al gruparii nord-americane Milwaukee Bucks a suferit o fractura nazala in timpul unui meci din cel mai puternic campionat din lume in privinta basketului masculin, NBA. Sunt aproape 3 luni de cand Ilyasova poarta o masca speciala deasupra fetii sale ce-i confera siguranta optima dorita in timpul partidelor. Stim cu totii ca riscul de recidiva este foarte mare, dar fostul pivot turc al celor de la Regal Barcelona a fost oarecum inspirat de celebrul film din regia domnului Randall Wallace, Omul cu masca de fier. Cei care au vazut filmul inteleg perfect cele spuse de mine. Practic a fost o mica razbunare sufleteasca pusa in practica de un basketbalist ce nu si-a spus ultimul cuvant in acest sport aerian. S-a luptat pentru tara sa, iar pentru acest lucru Ersan Ilyasova merita multe felicitari, atat din partea compatriotilor sai, cat si al persoanelor neutre.