Rubin Kazan vs FC Barcelona 1-1. Remiza trista.

FC Barcelona n-a reusit sa invinga pe Rubin Kazan, reusind sa scoata doar o remiza pe centralul din Kazan, scor final 1-1.

Campioana en-titre a Spaniei, incepea acest meci dificil cu Javier Mascherano ca titular. De partea cealalta, Rubin Kazan detinea un record in fata catalanilor ce arata intr-un fel ca increderea este principalul argument in privinta unui eventual succes. Kurban Berdyev a fost din nou inspirat cand a ales sa trimite pe gazon o formula defensiva cu cinci fundasi, urmata mai apoi de un mijloc agresiv de patru jucatori si doar un singur varf in avanposturi. Era clar ca rusii doreau sa blocheze absolut orice tentativa a jucatorilor blaugrana de a perfora poarta lui Serghey Ryzhikov. Vizitatorii incepeau dupa scurgerea primelor minute din acest meci sa-si arate coltii, insa ghinionul a facut ca Pedro Rodriguez sa nu-l invinga pe goalkeeperul bielorus din cativa metri. Dupa aceasta ratare incredibila, posesia balonului destul de prelungita inspre poarta adversa nu i-a ajutat pe catalani sa depaseasca linia de 5 aparatori pozitionata fantastic in teren de catre Kurban Berdyev.

Aceasta neincredere in desfacerea liniilor defensivei i-a facut pe catalani sa atace incontinuu, iar gazdele atat au asteptat. Practic cand sa intram in prima jumatate a acestei intalniri, rusii beneficiaza de un penalty, iar capitanul formatiei, Christian Noboa il invinge cu emotii pe Victor Valdes, ibericul respingand cu mainile in plasa sutul foarte puternic trimis de decarul rusilor. Oaspetilor nu le venea sa creada ca rusii dechideau scorul dupa o neatentie majora in aparare si au incercat inca de atunci sa arate cine este seful pe Centralny din Kazan. Succesiunea paselor nu i-a ajutat insa pe catalani sa restabileasca egalitatea pana la pauza, cu toate ca au avut foarte multe oportunitati, insa mingea n-a vrut pur si simplu sa intre in poarta.

Pauza era un factor important in evolutiile celor 22 de jucatori de pe gazon si Josep Guardiola era nevoit sa-si motiveze elevii sa intoarca soarta acestei partide dificile. Dupa reluare ostilitatile ramaneau aceleasi, catalanii atacau furibund poarta adversa si gazdele mentineau increderea din defensiva, practicand un joc fara greseala. Dupa mai multe incercari esuate de a restabili egalitatea, FC Barcelona primeste din partea centralului o lovitura de pedeapsa, in urma unui fault facut de Saluhkdaze asupra lui Andres Iniesta. David Villa a fost cel care a executat acest penalty si astfel tabela se schimba pentru a doua oara in acest meci. Ramaneau 30 de minute in care jucatorii blaugrana erau obligati sa inscrie golul victoriei. Lionel Messi este aruncat in lupta de catre Pep imediat dupa aceasta reusita a lui Villa, dar intrarea argentinianului pe gazon n-a fost de bun augur. Chiar daca se strangeau foarte multi adversari dupa el, Messi n-a reusit sa-si treaca numele pe lista marcatorilor, fiind in cele mai multe randuri blocat. Pedro Rodriguez si Andres Iniesta au fost atat de aproape de golul izbavitor al victoriei, dar jumatatea de ora necesara nu i-a ajutat pe vizitatori sa doboare in sfarsit seria incredibila de invincibilitate detinuta de Rubin Kazan si astfel aceasta remiza consemneaza o partida nu tocmai reusita facuta de elevii lui Josep Guardiola.