FC Barcelona vs RCD Mallorca 1-1. Ineficacitate blaugrana.

Detinatoarea campionatului in Spania, FC Barcelona, a pierdut lamentabil doua puncte in aceasta seara contra gruparii RCD Mallorca, terminand doar la egalitate, scor final 1-1.

Lamentabil, acesta este cuvantul potrivit pentru a descrie aceasta seara nereusita la care au putut asista peste 80.000 de suflete blaugrana pe Camp Nou si alte milioane in fata micilor ecrane. Josep Guardiola incepea aceasta partida surprinzator cu Gabriel Milito in aparare si Seydou Keita la mijlocul terenului, domnia sa preferandu-i in locul lui Carles Puyol, respectiv Sergio Busquets. Partida debuta sub o presiune constanta spre buturile aparate de israelianul Dudu Aouate, insa apararea exacta a baietilor antrenati de Michael Laudrup i-a facut pe jucatorii blaugrana sa-si incarce la maxim ”bateriile” pentru a reusi mult doritul gol care sa produca liniste in cadrul bancii tehnice. Cu toate ca dominau extraordinar mijlocul terenului, catalanii nu gaseau drumul spre gol. Posesia de 90% avuta pana spre intrarea in primul sfert de ora al acestui meci arata cu adevarat cine isi doreste in aceasta seara victoria si cine vrea cu orice pret un rezultat de egalitate. Dupa nenumarate situatii clare de a marca, Lionel Messi gaseste drumul spre gol in minutul 20. Varful argentinian a sutat plasat cu piciorul stang si l-a invins pe Aouate, israelianul nu a mai vazut mingea indreptata spre poarta sa, fiind mascat de catre colegii din defensiva in momentul sutului. Dupa acest gol ceva s-a intamplat in concentrarea baietilor. Pur si simplu au venit greseli nepermise si astfel i-a pus intr-o postura destul de buna pe vizitatori de a marca. Dupa cateva sanse ratate, spre sfarsitul primei reprize vine golul care a amutit asistenta de pe Camp Nou. In urma unui corner obtinut de catre Chori Castro, mijlocasul defensiv spaniol Emilio Nsue profita de neintelegerea celor doi fundasi centrali trimisi in aceasta seara de catre Guardiola, Pique si Milito, si trimite imparabil, Victor Valdes nu a mai putut ce face.

Acelasi lucru s-a intamplat si dupa pauza, FC Barcelona ataca furibund si oaspetii se aparau exact pentru a contraataca mai apoi periculos. Din pacate insa, ineficacitatea sau mai bine zis dorinta de primire a unor eventuale aplauze la final din partea fanilor, i-a taxat scump pe catalani, care s-au lovit pur si simplu de un ghinion teribil in fata portii. Au fost foarte multe situatii clare de a marca, dar exactitatea iesita din comun a fundasilor adversi a facut ca acest rezultat nul obtinut la pauza de catre oaspeti sa se mentina pana la fluierul final al centralului Undiano Mallenco. Javier Mascherano a fost protagonistul unor faze foarte bune, atat in aparare cat si in ofensiva, dar nici contributia sa nu a ajutat deloc pe FC Barcelona sa obtina o noua victorie in acest sezon. De asemenea, Messi impreuna cu Bojan Krkic au fost de departe principalele pericole pentru Dudu Aouate, insa nesansa a facut ca balonul sa nu intre pentru a doua oara in poarta, creand astfel o frustrare imensa, atat in tribune cat si pe chipul jucatorilor. Erau practic deranjati de modul cum Michael Laudrup a pregatit acest meci, insa antrenorul danez si-a facut datoria cum a putut. Principala vina o au jucatorii catalani, care nu s-au putut concentra la fel de bine in fata portii precum o faceau pana ca mingea sa ajunga spre buturile lui Aouate. De remarcat totusi ambitia si determinarea cu care au tratat aceasta partida baietii. In ciuda deselor incursiuni, catalanii n-au putut finaliza, putand acuza din acest punct de vedere ghinionul. Consider ca acest meci a fost tratat necorespunzator de catre toata lumea, pentru ca s-a vazut pe durata intregii partide usurinta cu care tratau fazele, chiar si cele spre atac. Acum nimic nu mai conteaza si baietii trebuie sa mearga inainte si sa pregateasca meciul cu actuala ocupanta a primei pozitii in clasament, Valencia CF, conform cu pretentiile jucatorilor, cat si al fanilor.