Prima victorie europeana pentru FC Barcelona Borges

FC Barcelona Borges a reusit sa-si treaca in cont prima victorie din faza grupelor a celei mai titrate competitii europene intercluburi de pe batranul Continent, EHF Champions League, invingand mai facil decat se asteptau, pe Celje Pivovarna Lasko, scor final 44-33.

Aceasta intalnire a stat sub nota echilibrata de procentajul aruncarilor excelente de la distanta din primele 5 minute. Scorul era atunci 5-4 pentru catalani, moment in care si-a intrat in rol portarul bosniac Daniel Saric. Pur si simplu a inchis poarta si nu le-a permis slovenilor sa inscrie, chiar daca au avut 4 atacuri. Tocmai datorita acestei forme de invidiat, coechipierii sai au avut de castigat enorm, distantandu-se decisiv la 7 goluri, dupa un 6-0 senzational, unde i-a avut ca protagonisti pe Cedric Sorhaindo si Siarhei Rutenka. Era practic prima jumatate de repriza si vizitatorii erau pur si simplu pusi la respect de gazde. Daniel Saric si-a continuat recitalul interventiilor spectaculoase si nu le-a permis mai deloc slovenilor sa se apropie amenintator pe tabela de marcaj. Insistenta cu care au tratat serios faza defensiva le-a priit de minune catalanilor, care odata cu trecerea timpului jucau un handbal aproape perfect. Neutralinzand principalele pericole din tabara slovena, elevii lui Xavi Pascual au fost la fel de exacti si in avanposturi, acolo unde Victor Tomas, Juanin Garcia si Rutenka l-au exasperat pe experimentatul goalkeeper de origine croata, Mirko Alilovic.

Scorul primei reprize a fost 22-15 si catalanii din tribune erau mai mult decat linistiti. Dupa pauza, slovenii au incercat sa devina ceva mai agresivi in aparare, dar Siarhei Rutenka a fost intr-o zi mare astazi, reusind sa desfaca lacatul advers precum un adevarat conducator de joc. Practic, Xavi Pascual si-a surprins omologul de pe banca tehnica, pozitionandu-l pe handbalistul sloven in postura celui care sa ofere pase decisive spre pivoti si extreme. Dani Sarmiento, obisnuitul titular pe acest post n-a fost tocmai intr-o zi fasta, motiv pentru care a stat mai mult pe tusa decat sa-si ajute coechipierii. Victor Tomas a fost cel care a profitat la maximum de conexiunea letala Saric-Rutenka. Extrema dreapta catalana a fost in centrul atentiei odata cu revirimentul moral produs de acesti doi handbalisti enormi. ”Speedy Gonzalez” cum este poreclit de colegii sai, a raspuns pozitiv atacurilor rapide datorate paradelor senzationale ale lui Saric si inscria goluri pe banda rulanta, pentru a-l exaspera si mai tare pe Mirko Alilovic.

Atenta supraveghere asupra slovenilor Ales Pajovic, Uros Zorman si Renato Vugrinec a fost cheia unui avantaj enorm luat spre finele partidei. Un avans de 10 goluri pe tabela arenei Palau Blaugrana, cu mai putin de 14 minute din timpul regulamentar al jocului a fost esentiala, handbalistii catalani obtinand practic prima victorie din acest sezon in Liga Campionilor. Ba mai mult, avansul enorm de 10 goluri a fost marit pana la fluierul final, asta datorita in special celor doua extreme ofensive, Juanin Garcia si Victor Tomas. Daca primul a fost responsabil cu inscrierea golurilor de la 7 metri, al doilea a fost decisiv in urma unor contraatacuri rapide, succedate de paradele fenomenale ale lui Saric. Bosniacul a avut la final numai putin de 21 interventii decisive, aici explincandu-se si diferenta uriasa de 11 goluri cu care catalanii au castigat acest meci. Un alt portar a decis aceasta diferenta, suedezul Johan Sjostrand. Cel venit din Bundesliga de la puternica Flensburg-Handewitt a parat senzational in ultimele secvente ale intalnirii o lovitura de pedeapsa, pentru a stabili astfel scorul final, 44-33.

FC Barcelona Borges (22+22) Siarhei Rutenka 10 goluri,  Juanin Garcia 8 goluri, Victor Tomas 6 goluri, Cedric Sorhaindo 4 goluri, Konstantin Igropulo 4 goluri, Iker Romero 3 goluri, Jesper Noddesbo 3 goluri, Raul Entrerrios 2 goluri, Christian Ugalde 2 goluri, Dani Sarmiento 2 goluri.

Celje Pivovarna Lasko (15+18) Dragan Gajic 7 goluri, Alem Toskic 7 goluri, Ales Pajovic 4 goluri, David Razgor 4 goluri, Luka Zvizej 2 goluri, Nejc Poklar 2 goluri, Renato Vugrinec 2 goluri, Petar Metlicic 1 gol, Momir Rnic 1 gol, Miladin Kozlina 1 gol, Carlos Prieto 1 gol, Uros Zorman 1 gol.