FC Barcelona Borges se mentine pe prima pozitie in Liga ASOBAL

In urma cu doar 15 minute s-a incheiat disputa din etapa a 7-a a campionatului spaniol la handbal masculin intre FC Barcelona Borges si Cuenca 2016. Catalanii au invins gruparea de pe locul 8 cu scorul de 35-22.

Datorita acestui succes, elevii lui Xavi Pascual se mentin pe prima pozitie a clasamentului, obtinand cea de-a 7-a victorie din tot atatea meciuri disputate pana acum. A fost o confruntare intre barbati adevarati si niste simpli ucenici care asistau la o adevarata lectie despre cum se practica handbalul modern. Dupa infrangerea rusinoasa suferita in Franta contra gruparii Chambery Savoie in EHF Champions League, FC Barcelona Borges si-a luat revansa cu varf si indesat fata de proprii fani si au ca unul dintre obiective castigarea Ligii ASOBAL, dupa o pauza de 5 ani, timp in care au asistat la o adevarata dominatie, marca Ciudad Real BM.

FC Barcelona Borges (18+17) Albert Rocas 7 goluri, Juanin Garcia 7 goluri, Siarhei Rutenka 4 goluri, Laszlo Nagy 4 goluri, Konstantin Igropulo 4 goluri, Cedric Sorhaindo 2 goluri, Iker Romero 2 goluri, Dani Sarmiento 2 goluri, Christian Ugalde 2 goluri, Jesper Noddesbo 1 gol.

Cuenca 2016 (13+9) Rafael Da Costa 6 goluri, Aureljius Sabonis 4 goluri, Guillermo Corzo 4 goluri, Carlos Manuel Arias 2 goluri, Kreso Ivankovic 2 goluri, Rafael Lopez 1 gol, Jorge Pavan 1 gol, Marco Gamuz 1 gol, David Mendoza 1 gol.