FC Barcelona Borges ramane lider autoritar in Liga ASOBAL

FC Barcelona Borges a invins pe rivala sa traditionala din Catalunya, Fraikin Granollers, scor final 31-23 si raman lideri in campionat pana in luna noiembrie.

O cronica ampla a acestei intalniri nu poate fi scrisa momentan, din cauza ca meciul nu a putut fi vizionat decat daca te aflai in Spania. Maine vom reveni cu detalii asupra acestei noi victorii ce-i mentin pe elevii lui Xavi Pascual pe prima pozitie in campionat pana pe data de 5 Noiembrie, cand se va relua Liga ASOBAL. O seara buna va doresc!

FC Barcelona Borges trebuia sa invinga pentru a ramane in continuare lideri in ASOBAL, iar elevii lui Xavi Pascual s-au achitat perfect de sarcini. Catalanii au dominat autoritar ostilitatile pe parchetul arenei olimpice din Granollers si datorita in special paradelor senzationale ale bosnianului Daniel Saric, colaborate cu o usurinta incredibila a maghiarului Laszlo Nagy de a invinge poarta adversa, vizitatorii aveau la jumatatea primei reprize un avantaj colosal de 10 goluri diferenta, 2-12. Concentrarea si-a spus cuvantul si cum timpul trecea, handbalistii blaugrana detineau o incredere enorma. Ba mai mult, pana spre ultimele 10 minute ale primei reprize, oaspetii au mai adaugat un gol in plus fata de diferenta avuta la jumatatea reprizei, conducand pe tabela de marcaj cu scorul de 4-15. Saric a scos aproximativ 85% din suturile indreptate spre poarta sa, demonstrand o forma de invidiat, chiar daca in ultimele partide nu prea a excelat intre buturi, din pacate. Pana spre fluierul de final, apararea precisa a catalanilor nu le-a permis gazdelor sa inscrie intr-o repriza nici macar 15 goluri, scorul de pe tabela aratand spre finele primei parti un neverosimil 12-22, partida fiind aproape castigata.

Dupa iesirea de la vestiare ceva s-a intamplat in mecanismul elevilor lui Xavi Pascual. Iesind mult mai relaxati de la cabine, jucatorii blaugrana s-au vazut nevoiti sa revina in meci, din cauza ca Fraikin Granollers reveneau spectaculos pe tabela de marcaj, reducand la doar 4 goluri diferenta uriasa de la pauza, 23-27. Interventiile salutare ale suedezului Fredrik Ohlander, fost portar la FC Barcelona, aruncarile puternice ale lituanianului Malasinkas si inepuizabilele reusite ale extremei dreapta Aleksandr Svitlica au incins la propriu atmosfera din sala unde in 1994 s-au desfasurat Jocurile Olimpice de vara. Aceasta revenire fantastica s-a datorat in special faptului ca oaspetii s-au relaxat prematur si se citea pe chipurile lor ca vor sa paraseasca cat mai repede sala pentru a scapa de aceasta presiune senzationala exercitata spre buturile lui Saric.

Xavi Pascual a fost insa inspirat si cand mai erau aproximativ 8 minute din timpul regulamentar cere timp de odihna pentru a pune capat acestei reveniri fenomenale pe tabela a elevilor lui Manolo Cardenas, ceea ce s-a si intamplat pana la final. Recapatandu-si increderea in fortele proprii, FC Barcelona Borges nu le-a mai lasat absolut nicio sansa gazdelor de a mai spera la un rezultat de egalitate cel putin, inscriind in minutele ramase pana la final 4 goluri, fata de nicio reusita semnata de Fraikin Granollers. Saric s-a concentrat exemplar pe linia portii si handbalistii gazda n-au fost suficienti de exacti in momentul sutului decisiv, lovindu-se de ”stanca” bosniaca.

Fraikin Granollers (12+11) Aleksandr Svitlica 4 goluri, Raul Campos 4 goluri, Ivan Nickcevic 4 goluri, Nicklas Grundsten 3 goluri, Marc Pujol 3 goluri, Alvaro Ferrer 2 goluri, Antonio Garcia 2 goluri, Aidenas Malasinkas 1 gol.

FC Barcelona Borges (22+9) Laszlo Nagy 8 goluri, Juanin Garcia 7 goluri, Konstantin Igropulo 4 goluri, Dani Sarmiento 3 goluri, Siarhei Rutenka 3 goluri, Jesper Noddesbo 2 goluri, Albert Rocas 2 goluri, Cedric Sorhaindo 1 gol, Raul Entrerrios 1 gol.