AD Ceuta vs FC Barcelona 0-2. Impecabili, ca intotdeauna!

FC Barcelona a terminat azi-noapte victorioasa pe terenul din Ceuta al gruparii locale, invingand cu scorul de 2-0 prin reusitele lui Maxwell si Pedro Rodriguez.

Meciul incepea exact cum trebuie, catalanii fiind 100% concentrati asupra acestei intalniri, chiar daca evidenta lipsa de valoare nu reprezenta un pericol pentru buturile aparate de Jose Manuel Pinto. Inca din primele minute, jucatorii blaugrana si-au dat drumul la jocul obisnuit de pase si au cautat primul gol al mansei tur din 16-mile Cupei Regelui Spaniei. Atacurile furibunde de pe ambele parti ale terenului i-a ajutat pe catalani sa deschida scorul in urma unei faze de toata frumusetea. In urma unei incursiuni letale pe banda stanga, Maxwell colaboreaza de minune cu Bojan Krkic, capitan in premiera si fostul component al gruparii Internazionale Milano il executa pe portarul advers cu un sut puternic din unghi, reusind sa-si treaca in cont primul sau gol in jocurile oficiale. La doar zece minute de la aceasta prima reusita, FC Barcelona inscrie al doilea gol prin Pedro Rodriguez. Fundasul lateral stanga Maxwell centreaza impecabil in careu si singurul fotbalist din lume care a inscris in toate competitiile intr-un an competitional il invinge pe Nauzet cu un sut din cadere. Practic la doar cateva secunde de acest gol, Bojan Krkic este aproape de a-si trece si el numele pe lista marcatorilor, dar bara s-a opus unui nou gol al vizitatorilor. In minutul 30 Josep Guardiola se vede nevoit sa schimbe un jucator. Jeffren Suarez, titularizat in premiera in acest sezon se accidenteaza la umarul stang, suferind o fractura claviculara de gradul 2. Nolito l-a schimbat pe Jeffren si astfel avea la dispozitie aproximativ o ora completa de joc in care sa-si arate calitatile desavarsite.

Desi s-au contabilizat foarte multe ocazii spre buturile aparate de Nauzet, oaspetii nu s-au concentrat foarte bine in momentul finalizarii, fiind mult prea relaxati dupa inscrierea celui de-al doilea gol al acestei intalniri. Tehnicianul catalanilor a incercat din rasputeri sa-si faca elevii sa mai inscrie o singura data pentru a se califica fara griji in faza optimilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei, competitie castigata de FC Barcelona in 25 de randuri. Pana la pauza regulamentara nu s-a mai intamplat nimic notabil pe gazon si astfel cei doi antrenori erau supusi unui inedit test de a-si incuraja elevii sa mai inscrie un gol, respectiv sa incerce un nou modul de aparare pentru a rezista asaltului incontinuu al vizitatorilor. Surprinzator sau nu, gazdele au rezistat cu brio atacurilor furibunde din cea de-a doua parte a catalanilor, fiind in dese randuri in fata finalizarii, surprinzandu-si astfel adversarii. Chiar si asa insa, chiar daca pana la fluierul final nu s-a mai intamplat nimic periculos, FC Barcelona va patrunde in urmatoarea faza a competitiei pe data de 10 Noiembrie 2010, atunci disputandu-se mansa retur.