Debut convingator pentru Daniel Saric in tricoul Bosniei

Portarul numarul 1 din cadrul echipei FC Barcelona Borges a avut parte de un debut convingator in tricoul tarii sale natale, Bosnia-Hertegovina, in ciuda faptului ca s-a recunoscut invins de catre mult mai valoroasa selectionata a Ungariei, scor final 26-17.

In fata a 2.000 de suporteri maghiari, Daniel Saric si-a demonstrat valoarea inca odata, reusind sa pareze peste 10 suturi indreptate spre buturile sale, exasperandu-l pe Lajos Moscai, selectionerul Ungariei. In primele 30 de minute ale acestei dispute contand pentru preliminariile CE 2012 ce vor avea loc in Serbia, portarul titular al echipei antrenate de Xavi Pascual a fost de neoprit, motiv pentru care coechipierii sai sperau intr-o victorie surprinzatoare in dauna mult mai puternicii nationale similare a Ungariei. Scorul pauzei indica pe tabela de marcaj din Szombately un 10-9 infim, tocmai datorita interventiilor salutare ale lui Saric in fata unor handbalisti remarcabili precum Ferenc Ilyes, Tamas Moscai sau Laszlo Nagy. De altfel, in fata coechipierului sau de la FC Barcelona Borges, Saric a respins in afara terenului orice sut trimis. Din pacate a rezistat presiunii imense impuse de unguri doar pana la 15-13 pentru gazde, dupa aceea nu a mai putut ce face pentru a-si motiva din parchet colegii. Chiar daca au pierdut cu scorul de 26-17 acest joc, bosniacii au fost vorbiti incontinuu de catre fanii maghiari, prin prestatia dementiala a goalkeeperului Daniel Saric. Numarul 1 dintre buturile catalanilor a salvat numai putin de 15 suturi indreptate spre poarta sa si din acest punct de vedere si-a facut un debut convingator in tricoul tarii sale natale.