Planeta Barça, episodul 31

Planeta Barça ajunge astazi la episodul cu numarul 31 si veti viziona doar goluri inscrise de catre protagonisti, majoritatea dintre ei fiind atacanti de meserie.

Ronaldo se apropie de momentul in care isi va agata ghetele in cui, insa talentul nu i l-a furat nimeni. In ultima etapa din campionatul brazilian, fostul varf al catalanilor din anul 1994 a inscris din nou un gol din actiune dupa foarte mult timp, victima sa fiind Flamengo.

Imprumutat pentru un sezon la A.C. Milan, dupa care va fi achizitionat definitiv, Zlatan Ibrahimovic a inscris un noul gol pentru ”diavolul milanez”. Intr-un derby incendiar in Italia desfasurat pe San Paolo din Napoli, fotbalistii ce-i aveti in imaginea din stanga au adus victoria pentru elevii lui Massimiliano Allegri, scor final 2-1. Varful suedez a inscris cel de-al doilea gol al vizitatorilor, dupa ce brazilianul Robinho deschisese scorul in urma unei pase din partea fundasului dreapta Massimo Oddo. Unul dintre campionii mondiali din 2006 i-a oferit de asemenea oportunitatea lui Zlatan de a-si trece din nou numele pe lista marcatorilor, dupa o perioada indelungata.

Intalnirea dintre Olympique Lyonnais si Paris Saint Germain a fost un bun prilej pentru ca Ludovic Giuly sa inscrie un nou gol in tricoul gruparii din capitala Frantei. Acest meci a contat pentru Cupa Ligii Frantei si putea la fel de bine sa se incheie cu un esec pentru parizieni, insa cu 5 minute inainte de fluierul final, Mathieu Bodmer restabileste egalitatea, inscriind cu un volede zile mari. Giuly a adus victoria pentru PSG in minutele de prelungiri suplimentare ale partidei, invingandu-l pe Remy Vercoutre in minutul 100, cu un sut puternic din apropiere. Golurile partidei le puteti regasi aici.

Fran Merida, unul dintre nenumerosii fotbalisti care n-au apucat sa-si demonstreze valoarea la echipa mare a gruparii catalane a inscris primul sau gol de cand a sosit in vara acestui an la Atletico Madrid. Intr-un meci din faza 16-milor Cupei Regelui Spaniei, fostul component al ”tunarilor” a inchis tabela pe Estadio Pepe Gonzalves din Las Palmas. Cei porecliti ” colchonerros” au predat o adevarata lectie gazdelor si au plecat victoriosi, zdrobind cu 5-0 gruparea UD Las Palmas si acest meci a fost doar mansa retur.