Barça Athletic obtine a doua victorie in deplasare din Liga Adelante

Barça Athletic a obtinut o victorie remarcabila in dauna unei echipe care nu cunoscuse gustul infrangerii pe teren propriu pana acum, AD Alcorcon. Canteranii s-au impus cu scorul de 3-1.

Estadio Santo Domingo din Madrid a gazduit o intalnire care s-a dovedit a fi foarte spectaculoasa. Luis Enrique surprinde prin titularii care-i arunca pe gazon. Jordi Masip, Ruben Rochina sau Benjamin Martinez sunt trimisi inca din primele minute, insa a fost o mutare inspirata facuta de catre fostul idol al tribunelor de pe Camp Nou din anii 90. Marc Muniesa si Sergi Roberto au revenit printre titularii obisnuiti si acest lucru s-a simtit pe teren, tinerii produsi 100% al academiei La Masia aratandu-si calitatile inca din primul minut. Muniesa a fost un fundas lateral stanga de netrecut, iar urcarile pe flanc au produs neliniste in tabara gazdelor, acolo unde s-a inteles de minune cu Nolito. Atacantul care a debutat in cadrul echipei mari intr-un meci cu RCD Mallorca a avut prima mare ocazie a acestei intalniri. In minutul 7 trimite in transversala dintr-un corner obtinut tot de catre el. In continuare cei care au condus ostilitatile au fost catalanii, iar in minutele scurse pana la deschiderea scorului au fost foarte ghinionisti, lovindu-se de un portar aflat intr-o forma buna. La 30 minute de la prima ocazie a meciului, Barça Athletic deschide scorul, contrar cursului jocului insa. La un corner mingea ajunge dincolo de suprafata de pedeapsa de unde respinge Oriol Romeu pana la Nolito si acesta porneste intr-o cursa fantastica si la randul sau ii trimite o pasa in atac lu Edu Oriol, de unde centreaza perfect pentru Ruben Rochina care-l invinge pe goalkeeperul advers cu o executie splendida din intoarcere. Prima repriza nu se incheie insa cu un avantaj pentru vizitatori, asta deoarece la doar 4 minute de la primul gol, Alcorcon restabileste egalitatea. Quini profita de o neintelegere intre Marc Bartra si Masip in careu si impinge din cativa metri balonul in plasa, spre bucuria colegilor sai si a fanilor foarte numerosi, aflati in tribune.

La vestiare cei doi tehnicieni erau nevoiti sa-si motiveze exemplar elevii pentru a scoate un rezultat bun, iar cel care a fost mai inspirat s-a dovedit a fi Luis Enrique. Managerul asturian a introdus pe gazon fotbalisti care au decis o victorie superba. Carlos Carmona l-a substituit pe Rochina in minutul 67 si fostul mijlocas ofensiv de la Recreativo Huelva a majorat scorul in favoarea vizitatorilor cand partida se indreapta spre un rezultat de egalitate nemeritat. De ce spun asta? Catalanii au avut ocazii rarisime de care nu s-au achitat perfect de sarcini, ratandu-le inexplicabil. In minutul 84 a fost un moment in care centralul a lasat foarte bine legea avantajului si de aici, Carmona a inscris din pasa venita de la Benjamin Martinez. Un alt fotbalist aruncat in lupta de catre Luis Enrique a inchis tabela pe Estadio Santo Domingo din Madrid. Cristian Tello a profitat la maximum de faptul ca mijlocasii gazdelor atacau buturile lui Jordi Masip si primeste o pasa de la Sergi Ronerto in profunzime, de unde a indeplinit o simpla formalitate. Daca etapa precedenta, Barça Athletic pierdea pentru prima data in acest sezon pe teren propiu, cazand victime in fata celor de la SD Huesca, cei de la AD Alcorcon au avut aceeasi soarta astazi. Totodata acest succes obtinut de micii canterani semnifica a doua victorie obtinuta in deplasare pana acum in Liga Adelante, dupa ce in prima etapa i-au invins pe cei de la Celta Vigo, scor final 2-1.

AD Alcorcon: Manu Herrera – Alberto Nagore – Manuel Rueda – Nino Navarro – Ángel Sánchez – Fernando Sales (Jeremy Georges min. 78) – Samuel Cardin –  Sergio Mora, Carlos Martínez (Paco Montañés min.61) – Quini – Borja Perez (David Sanz min 70).

Barça Athletic: Jordi Masip – Martin Montoya – Marc Bartra – Andreu Fontas – Marc Muniesa – Edu Oriol ( Cristian Tello min 78) – Oriol Romeu – Sergi Roberto – Nolito – Benjamin Martinez ( Jonathan dos Santos min 87) – Ruben Rochina (Carlos Carmona min 65)