Regal Barcelona vs CB Menorca 84-44. Victorie concludenta obtinuta de catalani!

Regal Barcelona a reusit o noua victorie in Liga ACB, invingand categoric pe CB Menorca, scor final 84-44.

Aceasta intalnire care a contat pentru etapa a 5-a din campionatul Spaniei la basket masculin a fost o partida in care catalanii s-au concentrat senzational si nu i-au lasat deloc pe vizitatori sa respire, destabilizandu-i complet. De altfel cu o medie de doar 11 puncte pe sfert, CB Menorca a stabilit un record negativ in acest sezon, devenind echipa cu cel mai slab procentaj de reusita de pana acum din Liga ACB, intr-o etapa. Acest lucru a fost posibil doar datorita ambitiei fenomenale cu care au tratat orice faza periculoasa basketbalistii antrenati de catre Xavier Pascual. Catalanii au predat o adevarata lectie adversarilor si lor nu le-a ramas decat sa astepte fluierul final pentru a scapa odata de umilinta incasata. Scorul putea deveni si mai dureros daca basketbalistii gazda nu jucau relaxati ultimele 2 minute ale intalnirii. Diferenta acestei diferente uriase s-a facut la aruncarile de 3 puncte, acolo unde Regal Barcelona a avut un procentaj de aproximativ 75%, fata de cele doar 25 procente conferite oaspetilor.