FC Barcelona vs AD Ceuta 5-1. O seara cu multe premieri!

Aseara, campioana en-titre a Spaniei a reusit sa se califice in faza optimilor de finala ale Cupei Regelui Spaniei, invingand cu scorul de 5-1, general 7-1, gruparea AD Ceuta.

Acest meci mi-a dat privilegiul de a urmari potentiali fotbalisti care in viitorul apropiat vor deveni idoli pe Camp Nou. Josep Guardiola i-a aruncat in lupta pe Marc Bartra, Thiago Alcantara, Nolito si alti tineri care in urmatorii ani competitionali vor deveni certitudini, inlaturand astfel orice nelamurire asupra talentului detinut de ei insusi. Fanii s-au bucurat pentru prima data in minutul 3, atunci cand Nolito a patruns vertiginos spre careul advers si l-a invins pe Fredson Tavares cu un sut bine plasat. Reusita unuia dintre cei mai in forma fotbalisti din cadrul clubului catalan si-a trecut astfel in cv primul gol pentru echipa mare, stabilind totodata o premiera fericita in acest caz. Gabriel Milito a majorat diferenta patru minute mai tarziu, atunci cand a sutat foarte bine dintr-un unghi inchis. Ca si in cazul sau, acest gol a consemnat o premiera, fiind la prima sa reusita in acest sezon. Scorul puteasa devina si mai categoric, insa Bojan Krkic rateaza inexplicabil o lovitura de pedeapsa in minutul 25 si astfel se pun multe semne de intrebare in privinta evolutiilor sale care nu mai reprezinta un punct de atractie pentru fani precum spre sfarsitul campaniei precedente din campionatul iberic. Vizitatorii evoluau in 10 oameni pentru ca in urma penalty-ului acordat de centralul acestei partide, un fotbalist a primit rosu direct, daca nu ma insel. Acest lucru nu i-a doborat psihic si zece minute mai tarziu de la ratarea lui Krkic, AD Ceuta inscrie golul care s-a dovedit a fi cel de onoare. Guzman Casaseca il invinge pe Jose Manuel Pinto din apropiere, dupa o patrundere impetuoasa pe banda stanga a mijlocasului ofensiv Juan Angel Segurro.

Dupa ce si-au primit sfaturile de la cei doi tehnicieni, protagonistii de azi-noapte au continuat sa produca spectacol pe teren, iar cum ne-am obisnuit aceea a fost de departe FC Barcelona. Chiar daca adversarul a fost unul foarte modest, concentrarea elevilor lui Josep Guardiola a fost una remarcabila si de aici a iesit un binemeritat spectacol sportiv de care s-au bucurat nespus de mult freneticii fani catalani aflati in tribunele celui mai mare stadion european, Camp Nou. Diferenta evidenta de valoare intre cele doua tabere s-a simtit vizibil pe gazon, acolo unde jucatorii blaugrana s-au distrat cu niste amatori, pana la urma. Mai intai, Pedro Rodriguez majoreaza din nou diferenta, invingandu-l pe goalkeeperul advers cu un sut superb la coltul lung. Aceasta reusita se intampla la doar 5 minute de la revenirea pe gazon. In continuare, naivitatea oaspetilor a fost pedepsita scump de catre catalani si la doar 14 minute de la inscrierea celui de-al treilea gol, Bojan Krkic inscrie in sfarsit primul sau gol in actuala stagiune, profitand de o indecizie din partea fundasilor adversi in momentul lobarii balonului de catre Lionel Messi. Starul argentinian a inchis tabela in minutul 68, profitand de o serie senzationala de driblinguri ale lui Thiago Alcantara. Mingea a ajuns la picioarele sud-americanului si in momentul cand se afla in fata careului advers, stim cu totii ca rateaza foarte putin oportunitatea de a-si trece in cont un nou gol.

FC Barcelona: Jose Manuel Pinto – Adriano Correia – Marc Bartra- Gabriel Milito (min. 39 Eric Abidal) – Maxwell ( min. 65 Sergi Roberto) – Javier Mascherano – Seydou Keita – Nolito  – Pedro Rodriguez ( min. 61 Lionel Messi) – Bojan Krkic (capitan)

AD Ceuta: Fredson Tavares -Gilson Alves – Vitor Moreno – David Canas – Juan Zamora – Pepe Martinez – Sandro Mendes – Victor Ormazabal  – Juan Angel Segurro (min. 61 Modeste Knackpa) – Guzman Casaseca (min. 68 Raul Loe) – David Torres ( min. 29 Aridane Hernandez)