Regal Barcelona obtine doua victorii consecutive de la esecul cu Fenerbahce Istanbul

Regal Barcelona a invins azi-noapte gruparea lituaniana Lietuvos Rytas Vilnius, in cel de-al 4-lea meci din cadrul grupelor EuroLigii.

Bun, in primul rand imi cer scuze cititorilor pentru faptul ca nu am publicat rezultatul meciului disputat in etapa anterioara intre Regal Barcelona si Cajasol Sevilla, incheiata cu victoria basketbalistilor blaugrana, scor final 75-67. Nu s-a putut publica deloc aceasta veste voua, pentru ca la aceeasi ora care s-a disputat aceasta intalnire s-a jucat de asemenea o partida a micilor canterani cu echipa secunda a gruparii Villarreal CF si astfel s-a renuntat la publicarea articolului conform caruia catalanii obtineau o noua victorie in Liga ACB, campionatul profesionist de basket masculin din Spania. Nu-i nicio problema, astazi am sa explic fazele cele mai importante din jocul precedent acestei victorii obtinute de Regal Barcelona azi-noapte si desigur vor fi specificate pe intelesul tuturor momentele importante ale victoriei obtinute in EuroLiga contra lituanienilor de la Lyetuvos Rytas Vilnius, scor final 69-55. Bun, hai sa trecem la treaba.

Meciul pierdut cu Fenerbahce Istanbul i-a motivat din cate se pare pe catalani si disputa avuta cu Cajasol Sevilla a fost un bun prilej pentru Xavier Pascual de a descoperi cine este cu adevarat montat pentru a realiza un nou sezon fantastic. Ei bine, cel care a facut posibila o noua victorie a basketbalistilor blaugrana a fost jucatorul de peste Ocean, Pete Mickael. Americanul a fost irezistibil in patrunderi si a inspirat intregul colectiv de pe parchet in ceea ce priveste mult dorita victorie care sa-i relanseze inca odata pe cei care au castigat 5 trofee in stagiunea precedenta. Cele 23 de puncte reusite ale americanului au contat decisiv in obtinerea victoriei cu scorul de 75-67 pe un teren foarte greu. A contat ambitia cu care Mickael rezolva situatia de unul singur in mai mult de 75% din cazuri, ceea ce pana la urma a contat si pe tabela, spre bucuria lui Xavier Pascual.

Cinci zile mai tarziu de la acest succes, Regal Barcelona intalnea pe Lietuvos Rytas Vilnius in cel de-al treilea meci contand din faza grupelor a EuroLigii la basket masculin. Si de aceasta data, Pete Mickael a terminat disputa ca fiind principalul marcator al echipei, secondat indeaproape in privinta punctelor de catre pivotul sarb venit in aceasta vara de la Power Electronics Valencia, Kosta Perovic. Este de remarcat inca odata forma de exceptie prin care trece americanul, dar in acelasi timp deranjeaza ineficacitatea celui care a fost de departe cel mai constant basketbalist in sezonul precedent, Juan Carlos Navarro. ” La Bomba ” nu se regaseste deloc de 3 partide incoace si acest lucru nu este deloc pe placul coechipierilor, cat mai ales al antrenorului. Xavier Pascual a fost nevoit pe durata celor patru sferturi sa-l schimbe permanent pe Navarro cu Terence Morris, datorita inexplicabilei decaderi de care sufera aruncator in excelenta de 3 puncte.

Diferenta cu care s-a obtinut victoria s-a facut in cel de-al trilea sfert, atunci cand in rol si-au intrat principalii doi marcatori ai gruparii catalane din aceasta intalnire. Pete Mickael si Kosta Perovic au fost de netrecut dincolo de linia caciulii, respectiv din apropierea panoului advers si i-au ajutat foarte mult pe colegii sai, care evoluau foarte timorati pe durata primelor doua sferturi, incheiate de altfel cu scorul general de 34-26. Dupa pauza regulamentara de 15 minute, cele doua tabere au avut evolutii total opuse. Regal Barcelona a marsaluit decisiv spre o noua victorie, in timp ce lituanienii n-au mai fost atat de precisi in ofensiva precum in cele doua sferturi, lovindu-se de apararea fantastica a pivotilor Boniface N’Dong si Fran Vazquez. Ultimul nu a inscris niciun punct, dar a avut o contributie uriasa in aparare, acolo unde a blocat destule atacuri periculoase care ar fi adus puncte decisive vizitatorilor. In cel de-al treilea sfert de vorbeam putin mai sus, si-a intrat in ritm si Ricky Rubio, unde de altfel a inscris singurele sale puncte din acest meci, 5 la numar. In acelasi timp si-a ajutat foarte mult coechipierii cu patrunderile sale fanteziste in caciula adversa, de unde mai apoi pivotii sau aruncatorii de 3 puncte au avut de castigat. Ultimul sfert regulamentar al partidei a consemnat un rezultat de egalitate, dar la general catalanii au obtinut victoria cu numarul 3 din actuala editie a EuroLigii, clasandu-se astfel pe pozitia secunda, fiind devansati doar de catre Fenerbahce Istanbul, gruparea care i-a invins in etapa precedenta, chiar in Palau Blaugrana, scor final 69-61.