FC Barcelona Borges obtine a 11-a victorie consecutiva in Liga ASOBAL

FC Barcelona Borges a trecut cu brio de primul test dificil din Liga ASOBAL, invingand gruparea Cuatro Rayas Valladolid, scor final 22-26.

Sala polivalenta din Valladolid a fost scena unui adevarat meci de handbal intre gruparea locala si FC Barcelona Borges. Catalanii au fost mai lucizi in momentele cheie ale partidei si au invins ocupanta pozitiei a 3-a din campionat, mentinandu-si astfel procentajul de 100% din acest sezon competitional. Meciul a stat sub semnul echilibrului pe durata primei reprize. Atat gazdele cat si vizitatorii au fost foarte exacti in momentul suturilor si au terminat actiunile in majoritatea cazurilo cu gol, spre entuziasmul celor 3.000 de suporteri. Primele 30 de minute ale intalnirii ii prindea pe cei de la Cuatro Rayas Valladolid cu un usor avantaj luat fata de adversari, 13-12. Pauza regulamentara era cea care necesita multe sfaturi benefice primite de la cei doi tehnicieni in asa fel incat obiectivul sa fie unul comun: victoria. Din fericire, cei care au fost mai concentrati in momentele cheie ale partidei au triumfat si aceia au fost handbalistii blaugrana.

Apararea solida din repriza secunda nu le-a permis gazdelor sa inscrie cu usurinta precum o faceau in prima, asta datorita in special inginiozitatii desavarsite a celor 4 aparatori pusi pe o singura linie de catre Xavi Pascual. Ceilalti doi oameni aveau ca scop principal tinerea principalelor doua pericole din cadrul gruparii antrenate de domnul Pastor, Krivokapic si Gurbindo. Acest nou sistem gandit de tehnicianul catalanilor a fost de bun augur pana spre finalul meciului. Le-a permis oamenilor din ofensiva sa inscrie mai lejer decat reusisera in prima repriza, iar Siarhei Rutenka impreuna cu Juanin Garcia au profitat la maximum de repunerile rapide ale colegilor sai din urma paradelor remarcabile ale lui Daniel Saric si au fost principalii doi marcatori ai echipei. Egalitatea s-a mentinut pana spre ultimele 5 mintue ale intalnirii, iar de atunci FC Barcelona Borges nu le-a lasat absolut nicio sansa adversarilor. In cele 5 minute ramase pana la fluierul final, gazdele au inscris doar 5 goluri, fata de cele 9 ale oponentilor. Datorita acestui succes foarte important, catalanii isi mentin seria victorioasa si ajung la cifra 11 in acest sezon. Urmeaza acum partidele din Liga Campionilor cu polonezii de la Kielce.

Cuatro Rayas Valladolid (13+9) Guillaume Juli 7 goluri, Eduardo Gurbindo 4 goluri, Davor Cutura 3 goluri, Angel Romero 2 goluri, Marko Krivokapic 2 goluri, Oscar Perales 2 goluri, Havard Tvedten 1 gol, Christopher Rambo 1 gol.

FC Barcelona Borges (12+14) Juanin Garcia 7 goluri, Siarhei Rutenka 7 goluri, Laszlo Nagy 3 goluri, Jesper Noddesbo 2 goluri, Victor Tomas 2 goluri, Albert Rocas 1 gol, Cedric Sorhaindo 1 gol, Konstantin Igropulo 1 gol, Raul Entrerrios 1 gol, Dani Sarmiento 1 gol.