Cibona Zagreb vs Regal Barcelona 75-94. Victorie necesara pentru campioni!

Regal Barcelona pastreaza sansele intacte dupa ce in urma cu aproximativ 2 ore si-au trecut in cont o noua victorie in EuroLiga, 94-75 cu gruparea croata Cibona Zagreb.

Lipsiti de aportul unor basketbalisti respectati precum Juan Carlos Navarro, Pete Mickael sau Gianluca Basile, catalanii au excelat printr-un joc colectiv desavarsit, iar nume precum Ricky Rubio, Joe Ingles, Fran Vazquez si Terence Morris au evoluat pe durata intregii partide exceptional. Croatii au fost oarecum neatenti asupra aruncarilor decisive dincolo de panoul advers si cosurile de 3 puncte trecute in contul vizitatorilor a contat decisiv spre finalul partidei. La pauza diferenta ce separa cele doua tabere era de doar 8 puncte in favoarea campioanei en-titre a EuroLigii, 44-36. Iesirea de la vestiare a cantarit enorm in obtinerea celui de-al patrulea succes din actuala stagiune competitionala si ajutati de forma remarcabila ale celor 4 basketbalisti specificati de mine in primul rand de sus, Regal Barcelona a obtinut un succes care va deveni ulterior foarte important in privinta calificarii in cea de-a doua faza a grupelor. Totul s-a decis in ultimele doua sferturi, acolo unde oaspetii s-au concentrat mai bine si au obtinut victoria atat de necesara in privinta accederii in urmatoarea faza a competitiei.