FC Barcelona Borges a reusit sa invinga marea rivala europeana THW Kiel, scor final 32-29. Datorita acestui succes, catalanii se pot considera calificati in urmatoarea faza a competitiei, dar totul va depinde de meciul cu Chambery Savoie din luna februarie.

Meciul incepea dezastruos pentru elevii lui Xavi Pascual, iar nemtii erau foarte increzatori in propriile forte ca pot obtine cel putin un rezultat de egalitate care le-ar fi garantat automat calificarea in cea de-a doua faza a grupelor din Liga Campionilor inca din acest meci. Thierry Omeyer le-a scos peri albi catalanilor prin usurinta cu care reusea sa scoata suturile lor si totul parea sa se indrepte spre o victorie concludenta pentru THW Kiel. Xavi Pascual a cerut timp de odihna la scorul de 7-3 pentru vizitatori si imediat handbalistii blaugrana au intors rezultatul, apropiindu-se la doar un singur gol, 7-6. La acest scor infim si-a facut aparitia poate cel mai bun handbalist al Planetei dupa parerea mea, Filip Jicha. Interul dreapta de origine ceha i-a enervat la culme pe gazde cu golurile sale foarte inspirate care-ti lasa moralul putin scazut. Datorita si in mare masura concentrarii marelui Omeyer, Kiel conducea pana spre intrarea in ultimele 2 minute ale primei reprize cu 3 goluri diferenta, 11-14. La acest scor si-a intrat in ritm si Daniel Saric, care prin paradele sale i-a ajutat enorm pe colegii sai sa inscrie inca doua goluri, fata de doar unul singur al oaspetilor pentru a ramane in continuare dornici sa obtina o noua victorie. Iker Romero a inscris ultimul gol al primelor 30 de minute regulamentare si tabela arata un scor strans, 15-13 pentru multipla campioana europeana, THW Kiel.

Xavier Pascual a fost foarte inspirat in cea de-a doua repriza introducandu-l pe suedezul Johan Sjostrand intre buturi, pentru ca datorita interventiilor sale, FC Barcelona Borges a castigat aceasta intalnire foarte aprig disputata in Palau Blaugrana. Introducerea sa dupa doar 4 minute din repriza secunda i-a montat psihic pe coechipierii sai si impreuna cu suporterii catalani au facut o atmosfera senzationala de care vizitatorii au cazut victime. Dupa 10 minute de ratari lamentabile de partea germanilor, catalanii reusesc sa puna 3 goluri peste adversari, profitand de faptul ca inscrisesera 5 goluri consecutive de la scorul de 17-19 pentru Kiel. Sjostrand a fost cel care a redat o incredere fantastica colegilor cat si publicului prezent la meci, care au creat o atmosfera infernala. Un alt merit al domnului Pascual este tinerea lui Filip Jicha, handbalist ce nu a putut sa inscrie nici macar un gol pana la fluierul final. Simtind cum elevii sai nu reusesc sa inscrie precum la inceputul disputei, Alfred Gislasson cere un ragaz de cateva minute pentru a-si monta jucatorii psihic. Acest lucru a contat si dupa inca 4 minute scurse din partida  scorul devenea din nou egal, 23-23.

Acelasi remarcabil portar suedez Johan Sjostrand a fost inger pazitor pe linia portii si nu le-a lasat mai deloc sanse oaspetilor sa conduca din nou pe tabela. Paradele senzationale ale celui de-al doilea portar dintre buturile catalane l-a ajutat pe Siarhei Rutenka sa inscrie goluri importante si sa devina automat principala atractie in Palau Blaugrana. Impreuna cu pivotul danez Jesper Noddesbo, au fost handbalistii ultimelor minute regulamentare din joc. Cand mai erau de jucat doar 6 minute, scorul incepea sa capete proportii in favoarea catalanilor, 30-27. Alfred Gislasson a cerut iarasi timp de odihna pentru ca elevii sai sa se trezeasca din presiunea psihica exercitata fantastic de public. Din nefericire pentru ei, s-au lovit din nou de ingerul pazitor Sjostrand si de precizia executiilor lui Dani Sarmiento. Conducatorul de joc spaniol a fost cel care a produs descatusarea totala cand scorul arata o egalitate perfecta, 23-23, mentinand nivelul de incredere pana la fluierul de final al brigazii din Cehia formata din Vaclav Horacek si Jiri Novotny. Pastrandu-si niveul de incredere masiva in ei, catalanii au mentinut diferenta de trei goluri pana la final si prin aceasta victorie obtinuta cu 32-29 urca pe podium, deoarece francezii de la Chambery Savoie au fost invinsi de catre KS Kielce, scor final 31-25.

Fisa tehnica a acestui meci:

FC Barcelona Borges (13+19) Laszlo Nagy 6 goluri, Dani Sarmiento 5 goluri, Christian Ugalde 5 goluri, Jesper Noddesbo 5 goluri, Iker Romero 4 goluri, Siarhei Rutenka 4 goluri, Victor Tomas 2 goluri, Raul Entrerrios 1 gol.

THW Kiel (15+14) Christian Zeitz 7 goluri, Tobias Reichmann 7 goluri, Filip Jicha 5 goluri, Henrik Lundstrom 5 goluri, Momir Ilic 2 goluri, Milutin Dragicevic 2 goluri, Jerome Fernandez 1 gol.

Un gând despre “FC Barcelona Borges vs THW Kiel 32-29. Interventiile lui Sjostrand au fost decisive!!!