Osasuna Pamplona vs FC Barcelona 0-3. Catalanii sunt maestrii balonului rotund!

FC Barcelona a dispus categoric azi-noapte de Osasuna Pamplona, scor final 0-3 si continua parcursul fara greseala de patru etape incoace.

Deplasarea catalanilor in Pamplona a dat mari batai de cap oficialilor federatiei spaniole cat si al ligii, intrucat in ziua meciului care trebuia sa inceapa la ora 21, absolut toate aeroporturile au fost inchise in Spania si astfel catalanii au fost nevoiti sa calatoreasca cu trenul pana la Zaragoza, acolo unde erau asteptati de autocarul echipei. Jucatorii blaugrana au ajuns la destinatie, dar centralul acestei partide Teixiera Vittienes a amanat din nou inceputul partidei care era programat initial dupa 30 minute de la ora stabilita, deoarece vizitatorii nu au trecut la obisnuitul antrenament liber dinaintea fluierului de start. Meciul a inceput cu intarziere de 45 minute si acest lucru nu le-a convenit mai deloc gazdelor care simteau oarecum ca sunt ”furati” , dar intr-o maniera regulamentara. Se spune intr-un paragraf dintr-un regulament al federatiei si al ligii ca doar in conditii exceptionale, echipa care se deplaseaza intr-un alt oras pentru a-si onora prezenta, totul depinde de intarzierea staff-ului echipei respective. Cum catalanii au sosit la momentul oportun in Pamplona, FC Barcelona este disculpata de absolut orice dubiu care aplaneaza asupra sa si nu s-a pus in discutie niciodata posibilitatea ca meciul sa fie pierdut la ” masa verde ” , 3-0 .

Chiar daca au acuzat oboseala, oaspetii n-au avut deloc probleme cu un adversar foarte dificil, care nu pierdusa in aceasta editie de campionat absolut niciun meci pe teren propriu. Elevii lui Josep Guardiola nu au intrat tocmai corespunzator in partida si jucatorii gazda au cerut ca disperatii o lovitura de pedeapsa in minutul 13, insa Teixiera Vittienes nu a fost impresionat in asa fel incat sa dicteze lovitura de pedeapsa. In continuare concentrarea a lasat de dorit in tabara blaugrana si Victor Valdes comite o gafa copilareasca 5 minute mai tarziu de la acest incident, insa Javier Camunas nu este in stare sa profite de cadoul primit si astfel catalanii rasuflau usurati. De aici totul a fost o simpla joaca de copii pentru Messi & co. Starul argentinian a fost din nou in centrul atentiei si a oferit pasa decisiva in adancime catre Pedro Rodriguez si acesta nu l-a iertat pe Ricardo in minutul 26. Aceasta reusita semnata de jucatorul originar din Insulele Canare a venit dupa o multime de ocazii catalane. Scorul la pauza a ramas acesta si cei doi tehnicieni erau nevoiti sa-si motive elevii pentru a obtine rezultatul pozitiv.

In repriza secunda gazdele au asistat la o noua reprezentatie blaugrana. Morisca de pase catalana i-a exasperat pe fanii aflati in tribune si acestia au fost nevoiti sa plece capul jos in fata unor colosi in lumea aceasta fascinanta a fotbalului. Messi a fost din nou cel ocupat cu spectacolul pentru FC Barcelona si datorita realizarilor sale personale din aceasta disputa, cea mai iubita grupare profesionista din Catalunya a plecat din Pamplona cu toate cele trei puncte puse in joc. Mai intai starul argentinian a profitat de pasa decisiva trimisa de catre David Villa in minutul 64, sprintand precum un adevarat atlet de performanta pe distanta mica si mai apoi totul a devenit o simpla formalitate pentru Leo. Opera si-a desavarsit-o cu 5 minute inainte de fluierul final, atunci cand a fost impins in suprafata de pedeapsa de catre Sergio Rodriguez dupa o cursa obisnuita dincolo de mijlocul terenului. Penalty-ul a fost executat cu sange rece si astfel Osasuna este nevoita sa se recunoasca invinsa pentru prima data in acest sezon. Urmeaza acum meciul din Liga Campionilor cu Rubin Kazan.

2 gânduri despre “Osasuna Pamplona vs FC Barcelona 0-3. Catalanii sunt maestrii balonului rotund!

1. Mi-ar placea tare mult sa introduca un prim 11 care sa poata obtine un punct cu Rubin Kazan. Bine, nu asta este scopul meu cat si al jucatorilor, dar vreau sa se intample acest lucru pentru ca imi doresc tare mult ca FC Copenhaga sa mearga in optimi. Danezii m-au impresionat foarte placut in aceasta editie a Ligii Campionilor. Cu siguranta ca vom vedea un Thiago Alcantara pe gazon, dupa parerea mea. Vedem!!!