FC Barcelona vs Real Sociedad 5-0. Monolog blaugrana!

FC Barcelona a dispus azi-noapte de una dintre principalele revelatii din actualul sezon de Primera Division, Real Sociedad. Catalanii s-au impus cu scorul de 5-0.

Josep Guardiola incepea aceasta intalnire fara Gerard Pique, menajat pentru duelul din aceasta saptamana cu Espanyol Barcelona. Bine, tehnicianul catalanilor a facut aceasta modificare de ultima ora doar pentru ca fundasul iberic risca un cartonas galben si automat nu putea sa fie pe gazon in derby-ul local cu concitadina catalana. In locul sau a fost preferat francezul Eric Abidal, care de altfel a avut o prestatie excelenta, ca marea majoritate a colegilor sai. Partida incepea sub o nota foarte echilibrata, vizitatorii reusind intr-o oarecare masura sa anihileze jocul spectaculos de pase al gazdelor, insa pana la un anumit punct. Doar opt minute au rezistat bascii asaltului impresionant si David Villa l-a invins pe portarul chilian Claudio Bravo din apropiere, dupa pasa decisiva oferita pe ”tava” de catre Pedro Rodriguez. De la acest gol reusit foarte devreme, catalanii au presat incontinuu buturile adverse pana cand au inscris inca odata.

Pasele in profunzime jucate impecabil le-a dat mari batai de cap elevilor lui Manuel Lasarte si in minutul 33 principalul favorit la castigarea Balonului de Aur, Andres Iniesta, isi trece din nou numele pe lista marcatorilor dupa o pauza de doua etape. Ultima sa reusita a fost in umilinta ”extraterestra” din partida cu UD Almeria incheiata 8-0 pentru FC Barcelona. Meciul era terminat din acest punct de vedere si doar rezultatul final mai conta. Ocaziile s-au succedat doar spre poarta bascilor si nesansa sau proasta pozitionare in teren i-a privat pe gazde de inscrierea unui nou gol. Cele doua tabere intrau la vestiare, urmand sa primeasca sfaturile tehnicienilor. Nici nu a inceput bine repriza secunda ca starul argentinian Lionel Messi reuseste sa-si treaca in cont un nou gol in actuala stagiune competitionala.

Impreuna cu brazilianul Dani Alves au creat o faza foarte spectaculoasa in care absolut toata linia defensiva a fost depasita literalmente de rapiditatea paselor oferite unul altuia incat fundasul lateral s-a aflat intr-o postura total neobisnuita, cea de atacant central. Alves a oferit pasa decisiva spre Leo Messi dincolo de suprafata de pedeapsa, iar argentinianul si-a aratat clasa inca odata. In minutul 51 Josep Guardiola face prima schimbare din acest meci. Fiind sub amenintarea unui nou cartonas galben, Javier Mascherano este inlocuit de catre Sergio Busquets pentru a calma oarecum spiritele in ceea ce-l priveste pe mijlocasul defensiv argentinian, deoarece jocul sau devenise putin agresiv. Intrarea unuia dintre campionii mondiali din Africa de Sud a fost benefica spectacolului de pe cel mai mare stadion european.

Desi ocupa pozitia de mijlocas la inchidere, fiul fostului portar din perioada Johan Cruyff, Carles Busquets, a fost unul dintre marii realizatori de la mijlocul terenului, driblingurile sale scurte colaborate cu pase oferite in adancime spre mijlocasii ofensivi le-a oferit oportunitatea celor doua extreme sa-si dezvolte considerabil actiunile pe cele doua benzi ale terenului. Atat varful David Villa cat si Bojan Krkic, intrat in minutul 62 in locul lui Pedro Rordriguez, si-au creat destule sanse sa mareasca considerabil proportiile scorului, insa de fiecare data cei doi au oferit o pasa in plus si actiunile au cunoscut un nou curs al jocului, nu cel dorit de toata lumea. Pana spre finalul intalnirii catalanii au mai inscris de doua ori, odata prin acelasi Leo Messi si Bojan Krkic. Ambele reusite au venit in ultimele 5 minute ale jocului care a contat pentru etapa a 15-a din Primera Division.

FC Barcelona: Victor Valdes – Daniel Alves – Carles Puyol – Eric Abidal – Maxwell – Javier Mascherano ( min 51. Sergio Busquets) – Xavi Hernandez (min 68. Seydou Keita) – Andres Iniesta – Pedro Rodriguez ( min 62. Bojan Krkic) – David Villa – Lionel Messi

Real Sociedad: Claudio Bravo – Carlos Martinez – Mikel Gonzalez – Ion Ansotegi – Alberto De la Bella – Gorka Elustondo – Antoine Griezmann – Xabi Prieto ( min 80. Geoffrey Sarpong) – Mikel Aranburu ( min 60. David Zurutuza) – Diego Rivas – Joseba Llorente ( min.70 Raul Tamudo)

2 gânduri despre “FC Barcelona vs Real Sociedad 5-0. Monolog blaugrana!

1. Nu stiu exact ce-ar fi ”neplacut” la aceasta echipa. O adevarata placere sa urmaresti meciurile. Pur si simplu te fascineaza, insa nu toti apreciaza acest joc fantezist pus in aplicare de catalani.