FC Barcelona Borges vs Real Ademar Leon 29-26. Catalanii sunt la un singur pas sa-si apere Cupa ASOBAL!

FC Barcelona Borges s-a calificat in finala Cupei ASOBAL dupa ce a dispus de Real Ademar Leon, scor final 29-26.

Prima semifinala disputata in Vigo a fost foarte palpitanta si a fost nevoie de concentrare ridicata din partea ambelor tabere pentru a-si atinge obiectivul. Din fericire cei care au avut nervii mai tari au fost elevii lui Xavi Pascual, aflat la meciul cu numarul 100 din postura de antrenor la FC Barcelona Borges. Meciul incepea foarte bine pentru detinatorii trofeului. Laszlo Nagy impreuna cu Juanin Garcia l-au exasperat pe fostul lor coleg Venio Losert, insa pana la un anumit punct. Prin apropiere primei jumatati regulamentare a acestei prime semifinale, portarul croat si-a intrat in forma si a parat mai toate suturile indreptate spre buturile sale, ceea ce le-a permis astfel colegilor sai sa preia initiativa. Motivati de suporterii veniti sa-i sustina reciproc, handbalistii de la Real Ademar Leon au inceput sa inscrie goluri pe banda rulanta, reusind astfel sa-l enerveze la propriu pe Johan Sjostrand, titularizat in dauna lui Daniel Saric in acest meci.

Xavi Pascual se vede nevoit in repriza secunda sa-l scoate pe portarul suedez si sa-l introduca pe titularul obisnuit intre buturile blaugrana, bosniacul Saric. Experienta superioara a lui Saric a contat decisiv spre finalul intalnirii, asta dupa ce ” leonezii ” conduceau ostilitatile pe tabela de marcaj dupa primele 30 minute regulamentare ale meciului, 15-12. Catalanii s-au concentrat mult mai bine decat adversarii lor in repriza secunda si paradele remarcabile reusite de Saric i-au mentinut in lupta pe handbalistii blaugrana. Siarhei Rutenka a inceput sa-si arate calitatile desavarsite si datorita faptului ca mai tot timpul devenea atat un marcator constant cat si un pasator decisiv pentru cele doua extreme, interul stanga de origine bielorusa le-a produs colegilor sai o motivatie suplimentara si acestia s-au achitat perfect de sarcini pana spre fluierul final, necomitand mai deloc greseli, obtinand astfel mult dorita victorie care garanteaza patrunderea in marea finala care se va disputa maine.

Defensiva a avut rolul decisiv in obtinerea acestui succes, iar precizia aruncarilor spre poarta adversa a garantat automat descatusarea in randul handbalistilor blaugrana. Vazand cum jocul devine dintr-o data extraordinar si  in favoarea elevilor sai, Xavi Pascual ii indeamna pe durata intregii reprize secunde sa fie extrem de vigilenti in aparare intrucat adversarii inscriau regulat din aruncari dincolo de linia care arata 7 metri. Cei care au ascultat indelung sfaturile primite au fost Cedric Sorhaindo si Magnus Jernemyr, doi dintre cei mai buni aparatori din lumea handbalului masculin. Datorita acestei imense demonstratii de aparare agresiva, FC Barcelona Borges s-a calificat in finala Cupei ASOBAL si acum asteapta sa se termine cealalta semifinala dintre Ciudad Renovalia BM si BM Cuatro Valladolid pentru a-si afla adversara din marea finala. De mentinut ca oamenii de gol ai catalanilor au avut un procentaj incredibil de reusita in privinta golurilor inscrise, aproximativ 75% .

Reale Ademar (15+11) Javier Ortigosa 4 goluri, Denis Buntic 4 goluri, Jorge Vega 4 goluri, Hector Castrasena 3 goluri, Dalibord Cutura 2 goluri, Mikel Aguirrezabalaga 2 goluri, Denis Krivochlychkov 2 goluri, Juan Andreu 2 goluri, Ricardo Martins 2 goluri, Angel Montoro 1 gol .

FC Barcelona Borges (12+17) Siarhei Rutenka 7 goluri, Konstantin Igropulo 7 goluri,  Juanin Garcia 6 goluri, Dani Sarmiento 4 goluri, Laszlo Nagy 3 goluri, Albert Rocas 1 gol, Jesper Noddesbo 1 gol .