Athletic Bilbao vs FC Barcelona 1-1. Salvati de Abidal!

Azi-noapte toata suflarea catalana a indurat minute bune anti-jocul gruparii basce Athletic Bilbao, insa spre binele echipei au reusit rezultatul care califica pe Barça in sferturile de finala, 1-1.

Partida a fost indeajuns de tacticizata incat ambele tabere s-au temut de eventuala finalizare, unde precizia a lipsit cu desavarsire. Cel mai bine s-a observat la Barcelona. David Villa a fost in nenumarate randuri aproape sa-si treaca in cont un nou gol stagional, insa nu s-a concentrat in momentul finalizarii, evidentiindu-l in trei randuri pe Gorka Iraizoz. San Mames a devenit brusc un camp deschis si toti cei implicati in acest joc au lasat deoparte fantezia si au trecut in cealalta extremitate, fiind pana spre fluierul de final al centralului Muniz Fernandez, protagonisti ai unei batalii de neimaginat. Acest lucru a fost posibil datorita tacticii folosite de Joaquin Caparros, tehnicianul bascilor. Domnia sa a apelat la o tactica ultra-defensiva bazata pe apararea in trei linii, amintind prin acest procedeu de marele Helenio Herrera, fost antrenor la FC Barcelona. Pur si simplu catalanii n-au putut sa-si dezvolte jocul incantator de pase letale si acest lucru le-a dat mari batai de cap fotbalistilor care au acuzat factorii atentiei sporite acordate de catre gazde.

Intotdeauna cand un adversar iti citeste jocul esti pus in situatia de a incerca lucruri noi, iar oaspetii n-au putut deloc sa-si schimbe stilul obisnuit de joc. Acest lucru a fost in avantajul bascilor, care odata cu trecerea timpului asteptau sa vina momentul in care intreg stadionul sa-si incurajeze frenetic favoritii pentru ca obiectivul propus sa devina realitate. Totusi aceasta tactica impusa de Caparros a fost in dezavantajul gazdelor, intrucat apararea in linii le-a permis catalanilor sa atace in permanenta buturile adverse si datorita lasarii initiativei, Athletic Bilbao avea sa regrete nespus decizia luata de tehnician pana la fluierul de inceput.

Surprinzator sau nu, Eric Abidal inscrie golul izbavitor care garanta automat linistea in tabara vizitatorilor. Urcat in ofensiva dupa o excelenta serie de pase cursive care l-a pus in postura pe Xavi de a-i oferi oportunitatea lui Leo Messi de a-si incerca soarta spre buturile adverse, iar argentinianul i-a pasat decisiv francezului, care nu l-a iertat pe Gorka Iraizoz. Acest gol venit in minutul 75 a fost mai degraba o razbunare personala din partea fostului fundas stanga de la Olympique Lyon. Dupa zece minute trecute din cea de-a doua repriza, fanii basci au aruncat cu o moneda exact in frunte si Abidal a aratat mult tupeu dupa aceasta intamplare nefericita. A fost primul sau gol inscris pentru FC Barcelona in cei 4 ani petrecuti in tricoul blaugrana. Acelasi fundas lateral a gresit lamentabil la reusita lui Fernando Llorente, cand a ezitat sa respinga o diagonala excelent trimisa in ofensiva de catre Iker Muniain. Campionul mondial en-titre nu l-a iertat pe Pinto si astfel ultimele 8 minute regulamentare ale disputei au fost cat se poate de grele pentru catalani, care din fericire au scapat de primirea celui de-al doilea gol si astfel s-au calificat in faza sferturilor de finala ale Cupei Spaniei, acolo unde va intalni divizionara secunda Betis Sevilla. De asemenea, Ibrahim Afellay a debutat pentru Barça in aceasta disputa.

Un gând despre “Athletic Bilbao vs FC Barcelona 1-1. Salvati de Abidal!

1. Sa incepem cu inceputul… La multi ani, Ionut! Multa sanatate, fericire si realizari pe toate planurile si nu in ultimul rand inspiratie si putere de munca pentru a ne incanta mereu cu articolele tale.
    Tin sa il felicit pe Abidal, care a reusit primul gol pentru Barca si tot ma intrebam daca va reusi vreodata sa sparga ghinionul si sa perforeze vreo poarta adversa. In faza de aparare este excelent, iar in meciul cu Bilbao a tinut sa demonstreze ca poate oferi pericol si in careul advers.
    O calificare muncita care netezeste drumul spre o posibila finala de vis cu Real Madrid.