Deportivo La Coruna vs FC Barcelona 0-4. Un nou recital blaugrana!

Azi-noapte, FC Barcelona si-a trecut in palmares un nou succes in actuala editie a campionatului spaniol, invingand fara drept de apel pe Deportivo La Coruna, scor final 0-4.

Startul acestei intalniri l-a dat primul castigator din istoria gruparii blaugrana al mult ravnitului trofeu individual Balonul de Aur , Luis Suarez. Domnia sa a fost acompaniat de una dintre nepoatele sale si a fost decorat cu titlul de personalitate importanta al orasului La Coruna, localitate ce a cinstit-o cat se poate de onorabil in momentul cand apara culorile clubului galician. Josep Guardiola surprinde asistenta catalana cu fotbalistii introdusi pe gazon. Jucatori precum Adriano Correia, Seydou Keita sau Javier Mascherano sunt introdusi inca din primul minut, totul pentru a capata experienta in cadrul lotului. Au fost odihniti printre altii, Daniel Alves, Xavi Hernandez si Sergio Busquets, cei care erau de altfel titularii obisnuiti. Catalanii si-au respectat blazonul si au oferit un spectacol grandios publicului venit intr-un numar impresionant sa-si incurajeze favoritii. Dupa multe tatonari reciproce, FC Barcelona deschide scorul.

A fost nevoie de aproximativ 26 minute pentru ca actualul lider al Primerei Division sa schimbe pentru prima data tabela in acest meci. Lionel Messi ii paseaza decisiv lui David Villa si fostul atacant al Valenciei il invinge pe Daniel Aranzubia cu un sut printre picioare. ” El Guaje ” si-a trecut in cont cel de-al 150-lea sau gol din campionatul iberic. Pana atunci ambele tabere si-au analizat prioritatile pentru a periclita buturile adverse. Dupa doar 10 minute de la inscrierea primului gol, Eric Abidal reuseste primul sau gol in La Liga, insa reusita sa este anulata corect pe motiv de off-side. Chiar si asa insa, pot afirma fara sa ezit ca FC Barcelona si-a castigat un fotbalist. Francezul este intr-o forma de invidiat si putem asista oricand la surprize din partea sa. Pana spre fluierul de final al primei parti, Messi a fost in nenumarate randuri aproape sa marcheze, insa fie faulturile comise dincolo de suprafata de pedeapsa sau atentia fundasilor adversi, i-a blocat calea spre inscrierea celui de-al 18-lea sau gol in actuala stagiune competitionala din Primera Division.

Dupa pauza insa, avea sa vina spectacolul blaugrana, atat de necesar pentru ca victoria sa devina realitate. Gazdele n-au fost deloc in stare sa-l ameninte pe Victor Valdes cu vreun sut periculos indreptat spre buturile sale si le-a oferit oportunitatea imensa catalanilor sa-si dezvolte jocul dezinvolt de pase care incanta pur si simplu. Vizitatorii au raspuns pozitiv provocarii si nu le-au lasat absolut nicio sansa galicienilor. Leo Messi avea sa inscrie o bijuterie de gol in minutul 52. Fiind faultat grosolan de Ruben Perez la aproximativ 25 m de buturie lui Aranzubia, micutul argentinian executa splendid o lovitura libera, spre nemultumirea fostului portar al gruparii Athletic Bilbao, vizibil nemultumit de pozitionarea colegilor in zidul alcatuit din 5 fotbalisti. Chiar si la avantajul de doua goluri, catalanii nu s-au oprit. Au fost nenumarate sanse de a majora diferenta si de abia cand partida intra in ultimele zece minute regulamentare, catalanii si-au surclasat pe deplin adversarii. Mai intai, Andres Iniesta inscrie superb, trimitand un sut bine plasat la coltul lung, dupa care Pedro Rodriguez stabileste scorul final, 0-4, lobandu-l senzational pe Aranzubia.

Deportivo La Coruna: Daniel Aranzubia – Laurre – Diego Colloto – Lopo – Manuel Pablo – Andre Tomas – Ruben Perez – Juan Dominguez (Pablo Alvarez min.78) – Saul (Valeron min. 54) – Desmarets (Rindaroy min.70) – Adrian

FC Barcelona: Victor Valdes – Adriano Correia – Gerard Pique – Carles Puyol – Eric Abidal –  Javier Mascherano – Seydou Keita – Andres Iniesta ( Ibrahim Afellay min.80) – David Villa (Bojan Krkic min.70) – Lionel Messi – Pedro Rodriguez (Thiago Alcantara min.80)

2 gânduri despre “Deportivo La Coruna vs FC Barcelona 0-4. Un nou recital blaugrana!

1. Toate golurile au fost frumoase, dar cel al lui Messi din lovitura libera si apoi cel al lui Iniesta au fost superbe! felicitari si lui Abidal pt jocul prestat! Forca Barcelona!

2. O cronica obiectiva, descrie bine evenimentele de aseara. O echipa magica, ce a confirmat inca o data geniul lui Pep, care stie sa-si motiveze jucatorii si sa ii faca sa inteleaga ce le cere pe teren. Bravo, Ionut, tine-o tot asa! 😉