Regal Barcelona se mentine lider autoritar in Liga ACB

Regal Barcelona se mentine lider detasat in Liga ACB, campionatul profesionist de basket masculin din Spania.

Catalanii au strans doua victorii consecutive de la amintirea lor pe acest colt dedicat fanilor blaugrana. Am fost nevoit sa fiu la curent cu absolut orice informatie posibila din lumea fotbalului si am neglijat totodata basketbalistii, insa astazi revin cu detalii in ceea ce priveste ultimele rezultate obtinute de Regal Barcelona, doua victorii. In data de 8 ianuarie 2011, catalanii s-au deplasat in Malaga pentru a intalni pe Unicaja si in acest duel destul de echilibrat si-a facut ”numarul” cum se spune, Juan Carlos Navarro. Cel poreclit de colegi si fani ” La Bomba” a realizat o partida exceptionala, totul culminandu-se cu 25 puncte trecute in contul sau, cele mai multe dintre toti cei implicati in intalnirea care a avut loc in etapa a 15-a din Liga ACB. Meciul in sine a fost echilibrat pana cand nivelul de concentrare a atins un nou stagiu ridicat din partea elevilor lui Xavier Pascual. In ultimele doua sferturi regulamentare ale disputei, vizitatorii si-au impus ritmul obisnuit si nu le-au lasat absolut nicio sansa adversarilor, reusind sa-i invinga cu scorul de 53-70. Modul cum a fost obtinuta victoria pe arena Martin Carpena este demna de apreciat, intrucat oponentii sunt greu de invins pe teren propriu.

Azi-noapte, vice-campionii Spaniei au reusit un nou succes stagional, reusind sa treaca de Meridiano Alicante, scor final 83-75. Desi atat fanii cat si basketbalistii se asteptau la o disputa dezechilibrata, balanta urmand sa se inclina definitiv spre favoriti, oaspetii au avut o tresarire de orgoliu de neimaginat, fiind pe durata celor patru sferturi regulamentare ale intalnirii, foarte decisi sa produca marea surpriza. Cum intotdeauna exista si sportivi care pot face diferenta oricand, Regal Barcelona a avut in component un astfel de individ. Americanul venit in aceasta iarna de la Maccabi Electra Tel-Avid, Alan Anderson, si-a aratat calitatile exceptionale si datorita deselor patrunderi, coechipierii sai au avut de castigat. Cel mai bine s-a simtit in ultimele 10 minute, atunci cand gazdele erau conduse surprinzator pe tabela si doar teribilul orgoliu personal au rezolvat aceasta intalnire care a contat pentru etapa a 16-a din ACB. De aceasta data, Juan Carlos Navarro nu a excelat precum in precedentul meci, stafeta fiindu-i capatata de acest experimentat basketbalist de peste Ocean. Alan Anderson a fost principalul realizator al serii, trecandu-si in cont numai putin de 24 puncte, cele mai multe dintr-un duel care s-a terminat 83-75. Regal Barcelona se va deplasa acum in Zaragoza pentru a intalni gruparea Lagun Aro BC, meciul fiind programat doua zile mai tarziu cu incepere de la ora 19:00 .