FC Barcelona vs CF Malaga 4-1. Catalanii stabilesc noi recorduri in Spania!

FC Barcelona a incheiat turul de campionat din La Liga cu o victorie, invingandu-i pe andaluzii de la Malaga CF, scor final 4-1.

Aproximativ 72.000 de fani au asistat la o noua reprezentatie de gala orchestrata impecabil de catre maestrii balonului rotund. Partida incepea cu un moment de reculegere cauzat de pierderea unui alt fotbalist care a activat la FC Barcelona, catalanii fiind astfel datori acestui personaj. Ca de obicei, pasele in profunzime au dat posibilitatea gazdelor sa inscrie cat mai repede. N-au trecut nici macar zece minute si a inceput spectacolul. A fost nevoie de numai 7 minute pentru ca tabela de pe cel mai mare stadion european sa se schimbe. Succesiunea letala de pase in adancime l-a pus pe Daniel Alves in situatia sa ofere pasa decisiva spre coechipieri sai si cel care a profitat de remarcabila viziune asupra jocului a fost Andres Iniesta. Ibericul l-a invins pe compatriotul sau Sergio Asenjo cu un sut plasat care a atins mai intai bara portii sale. In continuare catalanii au presat incontinuu buturile adverse si doar nesansa a facut ca Xavi Hernandez sa nu inscrie, la doar 4 minute distanta de reusita colegului sau de la mijlocul terenului. Faptul ca presau permanent careul advers garanta astfel castigarea unui nou meci in campionat.

Al doilea gol al serii marcat de elevii lui Josep Guardiola a fost pricinuit de neatentia fundasilor adversi, care l-au facut pe Sergio Busquets sa recupereze o minge in apropierea careului ce indica 20 m si campionul mondial en-titre i-a pasat lui Messi, de unde argentinianul l-a pus in situatie de unu la unu pe David Villa cu Asenjo, iar fostul atacant al Valenciei nu l-a iertat deloc pe tanarul portar iberic, invingandu-l cu un sut printre picioare. In minutul 25 soarta n-a fost de partea lui Daniel Alves, brazilianul fiind nevoit sa paraseasca terenul avand probleme musculare, asta dupa ce a incercat sa prinda un balon trimis de catre Xavi in ofensiva. In locul sau si-a facut aparitia Adriano Correia, fost coleg la FC Sevilla. La doar zece minute distanta de intrarea sud-americanului pe gazon, Pedro Rodriguez inscrie un nou gol in tricoul blaugrana, profitand de o respingere initiala datorita sutului trimis de catre Andres Iniesta. Avansul linistitor de trei goluri i-a pus in situatia sa nu mai forteze lucrurile si le-a permis vizitatorilor sa-si incerce norocul asupra buturilor aparate de Victor Valdes. Elevii chilianului Manuel Pellegrini au fost complet debusolati de dorinta imensa a adversarilor si n-au fost in stare pana la fluierul de final al primei reprize sa ofere o noua cursivitate jocului.

Dupa pauza insa, andaluzii au ascultat indicatiile tehnicianului si au pornit spre diminuarea diferentei aratate pe tabela de marcaj. Ocaziile create cu foarte multa teama de catre vizitatori i-a oferit oportunitatea portughezului Duda sa transforme impecabil o lovitura libera de la aproximativ 25 metri de poarta adversa, dupa un fault facut de Gerard Pique asupra lui Julio Baptista. Oaspetii au prins curaj datorita golului venit in minutul 68 si au incercat inca odata sa mai inscrie, dar spre dezamagirea fanilor sai, David Villa si-a incheiat fastuos seara cu un nou gol in tricoul blaugrana, cel de-al 14-lea din actuala editie de campionat. Datorita acestei victorii facile, FC Barcelona a incheiat turul la patru puncte distanta de marea rivala Real Madrid, dupa ce UD Almeria a suprins microbistii cu un rezultat de egalitate obtinut in dauna madrilenilor. Aceasta echipa a incasat daca va mai amintiti , opt goluri de la catalani, insa absolut niciun meci nu seamana deloc cu altul. Totodata cele 52 de puncte acumulate pana acum in aceste 19 etape scurse din Primera Division constituie un record absolut pentru o campioana stagionala. In cele mai multe randuri, FC Barcelona a castigat campionatul. Oare putem asista din nou la scenariul perfect? Imi doresc tare mult sa se intample acest lucru.

FC Barcelona: Victor Valdes – Daniel Alves (Adriano Correina min 25.) – Gerard Pique – Carles Puyol – Eric Abidal – Sergio Busquets – Xavi Hernandez – Andres Iniesta  (Ibrahim Afellay min 80.) – David Villa -Lionel Messi – Pedro Rodriguez (Bojan Krkic min 80.)

CF Malaga: Sergio Asenjo – Mariano Gaspar – Martin Demichelis – Wellington – Mtiliga – Carlos Apono – Ignachio Camacho (Recio min 77.) – Enzo Maresca (Eliseu min 59.) – Duda – Quincy Owusu-Abeyie (Rondon min.59)  – Julio Baptista

Un gând despre “FC Barcelona vs CF Malaga 4-1. Catalanii stabilesc noi recorduri in Spania!

1. David Villa a facut din nou un meci memorabil. Pe de-alta parte trebuie sa recunoastem ca Real a fost nedreptatita in minutul 94 la hentul celor de la Almeria, care a fost in careu. Una peste alta campionatul se joaca si e al naibii de frumos, chiar daca Barca s-a distantat la 4 puncte.