Prefata meciului Betis Sevilla vs FC Barcelona

FC Barcelona intalneste astazi in mansa retur a sferturilor de finala ale Cupei Spaniei pe Betis Sevilla. In primul meci, catalanii au dispus categoric de gruparea andaluza, scor final 5-0.

La doar o singura zi distanta de aniversarea tehnicianului Josep Guardiola, echipa sa se afla intr-o misiune dificila, as zice. Afirm acest lucru cu tarie, deoarece vor juca mult mai relaxati decat in meciul de pe Camp Nou si automat s-ar putea intrerupe seria interminabila de meciuri fara infrangere, 28 la numar pana acum. Deplasarea in Sevilla a fost facuta fara jucatori precum Carles Puyol, Daniel Alves sau Thiago Alcantara, insa in acelasi timp nu lipsesc numele grele avute la dispozitie de antrenor si aici ma gandesc desigur la un Andres Iniesta, Xavi Hernandez sau Lionel Messi, fotbalisti care pot face diferenta oricand. Betis Sevilla este gruparea care mai mereu a creat probleme catalanilor si ii cred in stare pe andaluzi sa obtina victoria si astfel sa puna capat unui incredibil parcurs blaugrana, insa doar daca va exista intr-adevar relaxare in tabara catalanilor, altfel gazdele din aceasta seara n-au absolut nici macar o sansa. Deci cu alte cuvinte, totul depinde in mare masura de modul cum vor aborda aceasta intalnire care conteaza pentru sferturile de finala ale Cupei Spaniei, iar daca intr-adevar va exista momente neplacute, catalanii se vor multumi cu seria de 28 meciuri fara infrangere. Partida va incepe la ora 23:00 .

Lotul deplasat de Josep Guardiola pentru meciul cu Betis Sevilla .

Portari: Victor Valdes, Jose Manuel Pinto .

Fundasi: Adriano Correia, Eric Abidal, Gabriel Milito, Gerard Pique, Marc Bartra, Maxwell.

Mijlocasi: Andres Iniesta, Ibrahim Afellay, Javier Mascherano, Sergio Busquets, Seydou Keita, Xavi Hernandez.

Atacanti: Bojan Krkic, David Villa, Jeffren Suarez, Lionel Messi, Pedro Rodriguez.

2 gânduri despre “Prefata meciului Betis Sevilla vs FC Barcelona

1. Ce simt al anticipatiei bogat pot avea. 🙂 Au jucat relaxat primele sapte minute si au fost taxati imediat de gazde. Se vor califica baietii mai departe, insa intr-un mod tare neplacut. Poate isi revin pana la final. Sa vedem!