Betis Sevilla vs FC Barcelona 3-1. Calificati mai departe, dar intr-un mod neplacut

Azi-noapte, FC Barcelona a fost stopata de Betis Sevilla dintr-o serie fabuloasa de 28 meciuri fara infrangere in toate competitiile, administrandu-le elevilor lui Josep Guardiola, un 3-1 usturator.

Am afirmat inainte sa inceapa returul ca daca vor juca relaxati, doar astfel pot fi invinsi catalanii, ceea ce s-a si intamplat pana la urma. Nici nu incepe bine partida ca gazdele deschid scorul la prima incercare clara de a inscrie. Jorge Molina s-a dovedit mai rapid decat fundasii catalani si l-a invins din apropiere pe Jose Manuel Pinto, titularul obisnuit in Cupa Regelui Spaniei. Totul a pornit de la o pasa lunga, dar in acelasi timp precisa, a fundasului Belenguer. Mingea a ajuns la Jorge Pereira, iar pana cand faultul sa fie comis de argentinianul Gabriel Milito, atacantul echipei secunde al gruparii antrenate de Pepe Mel l-a intors pe toate fetele, profitand de iminenta lipsa de concentrare a celui care a fost foarte aproape in aceasta iarna de o despartire de FC Barcelona. Vizitatorii au incercat dupa primirea acestui gol sa-si impuna stilul obisnuit de pase in asa fel incat sa-i determine pe adversari sa nu gaseasca spatii de patrundere, insa andaluzii au tinut sa contrazica asteptarile fanilor blaugrana. Ezequiel Calvente, jucator devenit cunoscut in randul microbistilor datorita unei executii admirabile, care a facut furori la CE sub 19 ani din Liechtenstein, anul precedent, a pasat decisiv in adancime aceluiasi Jorge Molina, iar atacantul originar din Alicante nu l-a iertat pe Pinto, aflat intr-o dispozitie de joc care nu-l caracterizeaza mai deloc. Publicul ”alb-verde” a creat o atmosfera senzationala si le-a permis favoritilor sa incerce imposibilul in fata unor fotbalisti iesiti din starea de concentrare necesara intr-un meci oficial de fotbal. De abia in minutul 13, FC Barcelona trimite primul sut pe spatiul portii. Ibrahim Afellay si-a incercat norocul de la distanta, insa a avut de-a face cu portarul Casto, aflat intr-o zi de gratie. Apararea destul de precisa pe doua compartimente i-a adus pe gazde in fata unui nou gol, insa replierea lui Gerard Pique l-a scapat de o noua rusine pe cel de-al doilea portar al catalanilor.

De aici jocul a fost la indemana catalanilor, care au presat incontinuu buturile adverse, dar ideile de joc au lipsit cu desavarsire, ceea ce le-a garantat andaluzilor linistea necesara pentru a obtine un succes de mare prestigiu. Desi au avut in repetate randuri ocazii bune de a micsora diferenta, catalanii au facut pur si simplu act de prezenta si nimic mai mult. Nu a existat deloc tresarirea de orgoliu specifica elevilor lui Josep Guardiola. Totul devenea un calvar pentru oaspeti, deoarece oponentii doreau insistent sa-i surprinda din nou, la prima ocazie ivita. Faptul ca le-a permis intr-o oarecare masura celor care n-au prea evoluat in acest sezon sa-si arate calitatile pentru care au fost adusi de club, n-a fost de deloc de bun augur. Printre putinii fotbalisti care s-au remarcat pe Estadio Benito Vilamarrin a fost batavul Afellay, care a incercat de multe ori sa-si puna in valoare viteza, dar coechipierii sai n-au fost la inaltimea asteptarilor. Spre ultimele minute ale primei reprize isi face aparitia Lionel Messi. Starul argentinian si-a depasit adversarii in viteza si l-a invins cu un sut printre picioare pe Casto si astfel se parea ca prin aceasta reusita, vizitatorii vor aborda mai increzatori desfasurarea partidei. Betis Sevilla a tinut insa sa contrazica din nou asteptarile si la ultima faza a reprizei, capitanul Arzu il invinge pe J.M. Pinto printr-o executie dificila, in urma unui fault obtinut in apropierea spatiului de tusa din partea dreapta a atacului catalanilor. In repriza secunda scorul putea capata proportii incredibile, dar sutul lui Nacho l-a salvat pe Pinto de primirea celui de-al patrulea gol al serii. Inaintea acestei ultime ocazii mai importanta a gazdelor, acelasi Messi putea oferi un nou curs jocului, insa lovitura de pedeapsa obtinuta de sud-american nu este finalizata si astfel totul s-a destramat si FC Barcelona s-a multumit cu cele 28 de partide fara infrangere in toate competitiile. In cazul inscrierii golului de la punctul cu var, probabil ca partida devenea mai palpitanta. Ceea ce conteaza pana la urma este calificarea mai departe. In semifinale, FC Barcelona va intalni pe UD Almeria, grupare care a incasat numai putin de 8 goluri intr-un meci oficial din campionat.