FC Barcelona vs Racing Santander 3-0. Un nou spectacol fotbalistic orchestrat perfect de catalani!

FC Barcelona a dispus in urma cu aproximativ 40 de minute cu scorul de 3-0, in dauna gruparii clasate pe locul 14 in La Liga, Racing Santander.

Meciul incepe sub nota evidenta de dominare teritoriala din partea gazdelor si practic dupa doar cateva minute, elevii lui Josep Guardiola schimba pentru prima data tabela in aceasta seara. Messi ajunge in pozitie de servant ideal si lobeaza toata apararea adversa, de unde Pedro Rodriguez avea sa indeplineasca o simpla formalitate. De notat insa, pozitia evidenta de off-side in care se afla jucatorul originar din Tenerife. Faza a decurs atat de rapid, incat asistentul nu a putut vedea pozitia in afara jocului in care era surprins Pedro in timpul pasei superbe al starului argentinian. De aici se punea problema majorarii avantajului, iar vizitatorii au scapat in dese randuri de umilinta totala, avandu-l pe portarul Tono inger pazitor, asta pana in minutul 33, atunci cand Villa obtine o lovitura de pedeapsa si Messi nu mai rateaza oportunitatea sa-si treaca numele pe lista marcatorilor, reusind sa-l pacaleasca pe bravul portar al oaspetilor.

Pana atunci, acest Tono si-a salvat coechipierii in trei randuri, exasperandu-i la maximum pe catalani. Scorul pauzei avea sa fie 2-0, iar dupa iesirea de la cabine, Guardiola este nevoit sa-l schimbe pe Puyol cu Pique, datorita unei dureri insuportabile la genunchi. Chiar si in aceste conditii, FC Barcelona a dominat copios ostilitatile pe gazon si nu a lasat nimic la voia intamplarii. Ultimul gol al serii a fost reusit de catre Andres Iniesta, sutul sau fiind deviat de un aparator advers in drumul spre poarta. Datorita acestei victorii, ”extraterestrii” se distanteaza de marea rivala Real Madrid la 7 puncte si au egalat un record istoric de 14 victorii consecutive in campionat detinut de generatia fantastica in care il puteam admira pe Ronaldinho in sezonul 2005-2006, unde pe banca tehnica se afla batavul Frank Rijkaard. Numai este nimic de adaugat, decat de admirat. O seara buna va doresc!