FC Barcelona isi asteapta adversarul din finala Cupei Spaniei

FC Barcelona a incheiat victorioasa prima mansa din cadrul semifinalelor Cupei Spaniei disputata impotriva gruparii UD Almeria, scor final 5-0.

Partida incepea sub semnul evident al superioritatii mentale intre cele doua tabere. Vizitatorii erau de-a dreptul socati sa evolueze din nou cu elevii lui Josep Guardiola, dupa ce au incasat numai putin de opt goluri in campionatul Spaniei. Zis si facut. Andaluzii n-au fost in stare sa depaseasca bariera critica in privinta emotiilor si jucatorii blaugrana au demonstrat inca odata devotamentul pentru public, incantandu-i pana la refuz. Cel care a deschis sarabanda golurilor a fost starul argentinian Leo Messi. Purtatorul numarului 10 de pe tricou l-a pus in situatia de a-si arata limitele posibilitatilor portarului Esteban, titular obisnuit in Cupa Spaniei. Sutul sau a muscat putin pamantul si l-a pus in mare dificultate pe iberic, care n-a putut decat sa impinga balonul in plasa. Era minutul 10 si spectatorii asteptau o noua seara de vis. La doar un singur minut distanta, Xavi Hernandez scapa din marcajul adversarilor si patrunde incredibil spre buturile adverse, de unde il gaseste nemarcat pe David Villa, pasandu-i decisiv. ” El Guaje” a inscris pentru 2-0, profitand din nou de ezitarea lui Esteban. Catalanii termina primul sfert de ora regulamentar al disputei, cu inca o noua reusita semnata de Leo Messi, cea de-a 35 a sezonului in curs. Ajuns in pozitie de finalizare, sud-americanul a plasat excelent sutul la coltul lung, nedandu-i nici macar o sansa nefericitului Esteban Suarez. Scorul primei reprize avea sa devina 4-0, asta dupa inca 15 minute de ocazii rarisime, neconvertite de gazde. I

In urma unei faze fixe splendid executata de Xavi, Pedro Rodriguez se inalta senzational si plaseaza o lovitura incredibila cu capul, aproape de vinclul portii. Pentru micutul Pedrito, a fost al 41-lea sau gol in tricoul catalanilor, fiind de asemenea protagonist al meciului centenar cu numarul 100 azi-noapte. Dupa pauza, scenariul a fost identic si doar paradele excelente ale lui Esteban au diminuat considerabil din proportiile scorului aratat pe Camp Nou. Duritatea interventiilor din partea oaspetilor a fost oarecum deranjant pentru public si pe durata intregii partide au avut de suferit jucatori esentiali precum Messi, Xavi sau Iniesta. Chiar si in aceste conditii demne de frustrare maxima, UD Almeria n-a fost in stare deloc sa-si revina dupa scorul din campionat, acolo unde au fost invinsi categoric de catalani, 8-0. Scorul final al primei manse din cadrul fazei semifinalelor Cupei Spaniei s-a terminat 5-0. Intrat in minutul 74 in locul lui Xavi, Seydou Keita inscrie din aproximativ 14 metri, profitand de un exterior de mare finete dat de Leo Messi, de departe omul serii. Urmeaza acum returul peste exact o saptamana si nu se mai poate intampla absolut nimic in privinta calificarii in marea finala pentru FC Barcelona, deoarece valoarea este incontestabil mai mare intre cele doua tabere. O victorie de palmares pentru UD Almeria poate deveni oricand realizabila in acest moment. Vedem miercurea viitoare. Pana atunci, catalanii intalnesc sambata pe Hercules Alicante, singura grupare care i-a invins in campionat.