Regal Barcelona obtine cea de-a 10-a victorie consecutiva in Liga ACB

Regal Barcelona continua parcursul victorios din actuala stagiune competitionala si astazi au ajuns la 10 succese consecutive in Liga ACB, campionat Spaniei la basket masculin. Victima catalanilor a fost P.E. Valencia, scor final 85-67.

Partida din cadrul etapei cu numarul 20 al ligii spaniole de basket masculin a fost una foarte echilibrata, pana spre penultimul sfert regulamentar al intalnirii. Vizitatorii au tinut mortis sa demonstreze tuturor potentialul sub domnia titratului Svetislav Pesic, antrenor al catalanilor in timpul castigarii primei EuroLigi din istoria clubului. Valencienii au terminat primul sfert in avantaj, 19-18 si era nevoie de cea mai buna versiune posibila din partea elevilor lui Xavier Pascual pentru ca victoria sa fie pe deplin meritata. Eforturile fantastice realizate de catalani i-au usurat realmente pe cei 5.400 de fani veniti sa-si sustina favoritii pentru a obtine necesara victorie care-i mentinea pe prima pozitie in clasamentul Ligii ACB. Sfertul secund a fost unul foarte spectaculos in care s-a putut vedea indelung precizia celor zece basketbalisti aflati pe parchetul salii Palau Blaugrana. Din fericire, cei care au avut nervii mai tari au fost gazdele, care prin tridentul Alan Anderson -Juan Carlos Navarro – Joe Ingles au distrus defensiva foarte exacta pusa la punct de tehnicianul oaspetilor, iar in ultimele secunde ale celor zece minute regulamentare din cel de-al doilea sfert, Ricky Rubio inscrie cosul etapei, as indrazni sa afirm. Conducatorul de joc originar din El Masnou isi incearca norocul dincolo de centrul terenului si aruncarea sa a fost perfecta, facand astfel deliciul publicului blaugrana. Scorul pauzei devenea 44-38 si lucrurile pareau sa intre intr-o stare de normalitate.

Dupa iesirea de la cabine, oaspetii au inscris patru puncte consecutive si au aprins din nou meciul, insa sclipirea australianului Joe Ingles a facut ca diferenta sa creasca considerabil in favoarea catalanilor, dupa aproximativ cinci minute scurse din penultimul sfert, 56-46. Diferenta de 10 puncte consemnata pe tabela de marcaj i-a distrus complet pe vizitatori si pana la fluierul final al brigazii Hierrezuelo, Perea si Sacristán, n-au mai reusit decat 21 puncte, fata de cele 32 ale catalanilor, care au fost senzationali pe durata ultimelor doua sferturi ale intalnirii. Datorita acestui succes, Regal Barcelona a acumulat 10 succese consecutive si se mentin pe prima pozitie in Liga ACB, la egalitate cu marii rivali Real Madrid MMT.

Regal Barcelona (17+27+16+25)   Joe Ingles 18 puncte, Juan Carlos Navarro 17 puncte, Alan Anderson 13 puncte, Boniface N’Dong 10 puncte, Erazem Lorbek 9 puncte, Ricky Rubio 5 puncte, Fran Vazquez 4 puncte, Terence Morris 4 puncte, Victor Sada 3 puncte, Kosta Perovic 2 puncte.

Power Electronics Valencia ( 18+20+13+16) Rafael Martinez 15 puncte, Sergey Lischuk 15 puncte, Jay Augustine 8 puncte, Victor Claver 8 puncte, Dusko Savanovic 8 puncte, Robertas Javtokas 6 puncte, Jose Simeon 4 puncte, Omar Cook 3 puncte.