Regal Barcelona si-a consolidat prima pozitie in Top 16

Regal Barcelona a incheiat neinvinsa faza Top 16 al EuroLigii la basket masculin, invingand azi-noapte pe israelienii de la Maccabi Electra Tel-Aviv, scor final 92-85.

EuroLiga, cea mai apreciata competitie din cadrul basketului masculin intercluburi, si-a incheiat fazele grupelor, iar acum echipele ramase vor juca intr-o dubla mansa din cadrul sferturilor de finala, totul pentru a vedea cine sunt cele patru echipe care vor incerca sa castige trofeul suprem in Barcelona.

Nokia Arena din Tel-Aviv a fost gazda ultimei partide din grupa F al EuroLigii la basket masculin. Ambele tabere isi doreau nespus victoria, intrucat garanta ocuparea primei pozitii in clasament si automat returul sferturilor de finala s-ar fi disputat pe parchetul echipei care invingea. Israelienii au inceput mult mai decisi confruntarea cu campionii en-titre ai competitiei si fiind ajutati de un public fantastic, Jeremy Pargo si colegii sai au lasat impresia tuturor ca vor invinge fara drept de apel pe Regal Barcelona. Socoteala de acasa, nu s-a potrivit cu cea din targ, insa. Catalanii au rezistat asaltului incredibil al adversarilor. Dupa primele doua sferturi regulamentare ale disputei, Maccabi Electra Tel-Aviv conducea ostilitatile in ”tara sfanta” . Scorul pauzei arata un 39-30. Xavier Pascual a avut meritul sa-si aduca elevii intr-o stare evidenta de concentrare mult mai buna decat in primele 20 de minute. Defensiva a avut rolul ei in remontarea deficitului de 9 pct, pentru ca a intervenit in jocul israelienilor o relaxare prematura cauzata 100% de diferenta de pe tabela.

Regal Barcelona a avut multe oportunitati sa transeze victoria in favoarea ei, dar situatia alarmanta de pe parchet, i-a pus intr-o situatie delicata pe israelieni. Cei 11.500 de spectatori veniti sa-si sustina favoritii, au asistat la un deznodamant nefavorabil echipei lor, totul fiind din cauza oboselii acumulate pe durata intregii partidei, deoarece acest ultim joc din cadrul Top 16 a necesitat prelungiri, totul urmand sa se decida dupa alte cinci minute. Tabela arata 73-73 dupa scurgerea celor 40 de minute regulamentare. Repriza suplimentara i-a adus pe campionii en-titre ai EuroLigii in postura echipei invingatoare, strict datorita evidentei lipse de concentrare care au separat cele doua tabere, israelienii acuzand factorul oboselii. Scorul final de 92-85 i-a asigurat pe catalani de deplasarea intr-un alt oras decat cel propriu. Doar datorita victoriei au aceasta soarta de partea lor, iar adversarul din cadrul sferturilor de finala ale competitiei, va avea automat motive de ingrijorare, stiindu-se potentialul catalanilor.