Regal Barcelona a ajuns la 20 victorii consecutive

Regal Barcelona continua forma extraordinara din acest sezon si au reusit o noua victorie in actuala stagiune competitionala, invingand fara drept de apel pe Caja Laboral, scor final 89-66.

La nici 48 de ore dupa ultimul meci disputat, victorie cu Maccabi Electra Tel-Aviv, basketbalistii blaugrana au oferit o noua monstra de precizie absoluta, in fata unor adversari teribili. Desi inceputul a fost unul echilibrat, ambele tabere demonstrand ca spectatorii vor asista la un duel extrem de spectaculos, insa dupa pauza totul s-a indreptat catre Regal Barcelona. Tabela arata dupa primele doua sferturi scorul de 40-38, iar Xavier Pascual a avut din nou meritul sa-si trezeasca elevii pentru ca victoria sa fie obtinuta fara griji. Si-a intrat in ritmul obisnuit celebrul Juan Carlos Navarro, iar vizitatorii s-au predat instantaneu preciziei ibericului. Defensiva catalanilor a fost cheia acestui succes rasunator in fata celei care i-a rapus bucuria suprema sezonul precedent, cand baskonii s-au incununat campioni ai Spaniei. Mai degraba succesul a fost datorat in proportie de 100% celor echipati in maieul cu dungi ros-albastre, deoarece toti cei implicati au evoluat concentrati pe durata intregii partide, fata de adversari, care n-au fost in stare sa mentina nivelul extrem de ridicat si precis din primele 20 minute ale intalnirii.

Regal Barcelona (21+19+21+28) Juan Carlos Navarro 25 puncte, Terence Morris 15 puncte, Jaka Lakovic 12 puncte, Alan Anderson 11 puncte, Joe Ingles 6 puncte, Kosta Perovic 6 puncte, Erazem Lorbek 6 puncte, Boniface N’Dong 4 puncte, Fran Vazquez 2 puncte, Victor Sada 2 puncte .

Caja Laboral (19+19+16+12) Stanko Barac 20 puncte, Marcelinho Huertas 18 puncte, Mirza Teletovic 8 puncte, Pau Ribas 8 puncte, Esteban Batista 7 puncte, Brad Oleson 5 puncte.