FC Barcelona Borges a mai bifat o victorie in Liga ASOBAL

Catalanii au dispus de Quabit BM Guadalajara, scor final 38-30. Datorita acestui succes, FC Barcelona Borges a adunat 20 victorii consecutive. Cronica meciului o veti citi maine.

La doar o singura zi distanta de retragerea tricoului cu numarul 16 al celui ce a fost David Barrufet, cel mai glorios portar din istoria handbalului masculin, FC Barcelona Borges continua seria fulminanta de victorii in campionatul Spaniei. De aceasta data cei care s-au recunoscut invinsi au fost ocupantii pozitiei a 16-a in Liga ASOBAL, Quabit BM Guadalajara, scor final 30-38. Catalanii au luat un avans considerabil inca din primele cinci minute ale intalnirii, strict datorita iminentei lipse de valori din cele doua tabere. Elevii lui Xavi Pascual si-au asigurat practic victoria inca dupa prima jumatate a reprizei, cand tabela arata un neverosimil 7-13. De la acest scor a aparut relaxarea, insa chiar si in aceste conditii obiectivul catalanilor era unul destul de clar, victorie. La pauza tabela de marcaj era oprita la 14-19 pentru singura echipa neinvinsa din campionat.

Dupa iesirea de la cabine, gazdele au reusit sa puna presiune pe adversari, strict din cauza muntenegreanului Radovic. La un moment dat publicul era entuziasmat de prestatiile favoritilor, iar scorul de 20-23 indemna la calm. Xavi Pascual se simte nevoit sa ceara timp de odihna, iar ultimele minute regulamentare ale disputei au fost o simpla joaca de copii pentru FC Barcelona Borges. Defensiva agresiva pozitionata pe atacul gazdelor a fost cheia unui nou succes concludent obtinut de catre catalani. Golurile pe contraatac au venit instantaneu si handbalisti precum Victor Tomas, Juanin Garcia sau Raul Entrerrios n-au ratat oportunitatea sa-si treaca in contul personal noi reusite.

Quabit BM Guadalajara (14+16) Novica Radovic 8 goluri, Sergio de la Salud 6 goluri, Andres Espeldegui 3 goluri, Jorge Fontenla 3 goluri, Javier Suarez 3 goluri, Vidal Agustin 3 goluri, Mateu Castella 2 goluri, Eduard Reig 2 goluri.

FC Barcelona Borges (19+19) Juanin Garcia 9 goluri, Victor Tomas 8 goluri, Laszlo Nagy 8 goluri, Raul Entrerrios 4 goluri, Jesper Noddesbo 3 goluri, Dani Sarmiento 3 goluri, Siarhei Rutenka 3 goluri.