Barça Atlètic a ajuns pe locul 5 in Liga Adelante

Luis Enrique si elevii sai au obtinut un nou succes de prestigiu in Liga Adelante. Victima catalanilor a fost de aceasta data CD Tenerife, scor final 4-1.

Heliodoro Rodriguez Lopez a fost arena care a asistat la un nou festival catalan orchestrat magistral de catre micii canterani. Luis Enrique i-a recuperat la timp pentru aceasta disputa contand pentru etapa a 28-a pe Ilie Sanchez si Nolito, dar in acelasi timp aborda increzator partida fara cel mai bun jucator al filialei blaugrana, Thiago Alcantara, chemat de Josep Guardiola in lotul largit pentru returul de maine seara din Liga Campionilor contra englezilor de la Arsenal Londra. Forma excelenta traversata de vizitatori s-a simtit indelung pe gazon. Dupa nenumarate tachinari tactice, Barça Atlètic deschide scorul. Pasele in profunzime a adus balonul catre Sergi Roberto, iar tanarul mijlocas creativ catalan ii ofera oportunitatea lui Edu Oriol sa-si treaca in contul personal cel de-al 5-lea gol al sezonului. Fostul atacant al gruparii catalane UE Sant Andreu patronata de catre un fost presedinte al Barcelonei, domnul Joan Gaspart, nu-l iarta din apropiere pe Sergio Aragoneses.

La doar cateva minute distanta de primul gol al serii, mai precis 18 la numar, Marc Bartra porneste intr-o actiune personala pe banda dreapta, dribleaza precum un atacant veritabil si pasa decisiva catre Nolito este fructificata exemplar de catre unul dintre cei mai apreciati atacanti al filialei. Scorul de 2-0 in favoarea catalanilor avea sa fie de altfel cel al primei reprize, iar in cazul mentinerii acestui avantaj, Luis Enrique si baietii sai urcau in clasament. Iesirea de la vestiare nu a adus nimic notabil pe gazon, asta pana in minutul 75. Fostul jucator al gruparii ardelene CFR Cluj, Sebastian Dubarbier, primeste al doilea cartonas galben si este eliminat, iar de aici Nolito avea sa incheie seara cu un hat-trick spectaculos. Cu 12 minute inainte de fluierul final sutul sau in bara este introdus nefericit de catre Sergio Aragoneses in propria plasa, dupa care o noua greseala rarisima al lui Aragoneses il pune in postura de finalizare pe acelasi Nolito. Purtatorul tricoului cu numarul 9 nu rateaza imensa sansa ce i s-a ivit si-l lobeaza fantastic pe portar, starnind mandrie si admiratie pe banca tehnica. Ultimul gol al serii a fost marcat de catre Nino. Scorul final de 4-1 ii aduce pe micii canterani in postura unei clasari onorante, pozitia a 5-a . Totodata este cel de-al treilea succes consecutiv obtinut de Barça Atlètic.