FC Barcelona vs Getafe CF 2-1. Mitul marelui Cruyff a cazut!

FC Barcelona continua cursa spre cucerirea unui nou titlu de campioana in Spania. Catalanii au dispus in cadrul etapei cu numarul 29 de gruparea madrilena Getafe CF, scor final 2-1.

A fost primul meci oficial jucat fara francezul Eric Abidal, aflat inca in spital, dupa extirparea tumoarei din zona ficatului. Partida trebuia neaparat castigata, totul pentru a mentine nivelul necesar in privinta adjudecarii unui nou titlu in Primera Division, cel cu numarul 21 din istoria clubului. Ca de obicei, gazdele preiau initiativa inca de la bun inceput, periclitand buturile adverse. Prima faza controversata a serii vine in minutul 6. Lionel Messi incearca sa-l invinga pe Jordi Codina cu o foarfeca de zile mari, balonul este respins si mingea il atinge in zona bratului pe Miguel Torres, dar arbitrul Muniz Fernandez este impasibil si nu dicteaza lovitura de pedeapsa. Jucatorii echipati in blaugrana au avut nenumarate alte ocazii sa perforeze poarta, dar de abia dupa primul sfert de ora tabela de marcaj se modifica pentru prima data.

Cata Diaz respinge o centrare venita din partea lui David Villa si mingea ajunge la brazilianul Dani Alves, iar fundasul sud-american inscrie un gol de poveste, trimitand un ”trasor” aproape de vinclul portii. Vizitatorii au fost nevoiti sa accepte dominarea teritoriala din partea adversarilor si s-au baricadat in aparare cu gandul sa contraatace periculos. Dupa aproximativ o jumatate de ora scursa din cadrul primei reprize, Getafe CF ameninta pentru prima data poarta aparata de truplul castigator al trofeului Zamora, Victor Valdes. Aflat in pozitie de finalizare, capitanul Casquero trimite un sut slab, parat cu siguranta de Valdes. Pana sa se ajunga aici, fanii i-au acordat un minut de aplauze lui Eric Abidal, in celebrul minut 22, cifra tricoului purtat de francez. A fost un gest extraordinar, menit sa-i redea incredere deplina.

Dupa iesirea de la cabine, situatia a ramas aceeasi: gazdele incercand desprinderea decisiva. A fost nevoie doar de aproximativ cinci minute pentru aceasta misiune. Ajuns in pozitie de finalizare, Bojan Krkic suteaza catre buturile aparate de Jordi Codina, iar sutul este putin deviat de Cata Diaz, traiectoria mingii inselandu-l pe fostul component al marii rivale Real Madrid. Atacantul de origine sarba si-a facut astfel un cadou binemeritat, intrucat a implinit ”centenarul” de partide in Primera Division la numai 20 ani. Ceea ce a urmat, nu prea mi-a convenit. Din cauza unei usoare stari de nervozitate, David Villa primeste cartonas galben in minutul 60, pentru ca a protestat vehement asupra faptului ca nu i-a fost acordat un penalty si astfel rateaza meciul important din etapa urmatoare cu Villareal CF. Jordi Codina s-a aflat intr-o seara de gratie, blocand majoritatea tentativelor de inscriere al golului cu numarul 3, starnind oarecum frustrare in tabara catalanilor.

Spre ultimele cinci minute regulamentare ale disputei, fotbalistul imprumutat de catre FC Barcelona pe Colliseum Alfonso Perez, Victor Sanchez, centreaza perfect pentru Manu del Moral si executia de finete il pacaleste pe Valdes. Din fericire totul s-a terminat cu bine, dar in acelasi timp consecintele acestei victorii extrem de important sunt grave. Daniel Alves, Xavi Hernandez si David Villa vor absenta din duelul cu ”submarinul galben” . Partida de pe 3 aprilie 2011 va conta enorm in stabilirea noii campioane din Spania, iar FC Barcelona este condamnata la victorie fara implicarea unui trident important in mecanismul gandit de Josep Guardiola. Totusi, au fost motive de bucurie la fluierul de final. Aceasta victorie stabileste totodata un record in istoria clubului. Actuala generatie de fotbalisti antrenati de catre singurul tehnician din lumea fotbalului care a triumfat in toate competitiile in care echipa sa a fost angrenata pe durata unui an calendaristic, a ajuns la 27 meciuri fara infrangere intr-o editie de campionat, doborand recordul detinut de catre echipa din sezonul 1973-1974 in care stralucea cel mai mare produs al fotbalului batav din istorie, Johan Cruyff.

FC Barcelona: Victor Valdés; Daniel Alves, Gerard Piqué, Gabriel Milito, Adriano Correia, JavierMascherano, Xavi Hernandez, Andres Iniesta (Ibrahim Afellay, min.81), Lionel Messi, Bojan Krkic (Seydou Keita, min.68) David Villa (Jeffren Suarez, min.89).

Getafe: Jordi Codina; Víctor Sánchez, Cata Díaz, Ivan Marcano, Miguel Torres, Borja Fernandez , Javier Casquero (Miku, min.60), Manu del Moral  Daniel Parejo (Pedro Mosquera, min.75), Juan Angel Albín, Javier Arizmendi (Adrian Sardinero, min.67).

2 gânduri despre “FC Barcelona vs Getafe CF 2-1. Mitul marelui Cruyff a cazut!

1. Gestul suporterilor m-a emoţionat şi pe mine. Dacă la Steaua – Vaslui, după golul marcat de stelişti, suporterii au început să strige împotriva echipelor adverse, în Spania se aplaudă la scenă deschisă un jucător. Absolut fabulos. Fabulos ca şi această echipă.