Assignia Manresa, un obstacol trecut cu usurinta de Regal Barcelona

Basketbalistii catalani au reusit un nou succes in Liga ACB si se pregatesc de decolare spre Athena pentru a sustine cele doua meciuri din sferturile EuroLigii contra celor de la Panathinaikos.

Vice-campionii Spaniei n-au avut mila de Assignia Manresa si le-au administrat ocupantilor pozitiei a 12-a in Liga ACB, un 72-64 extrem de linistitor. A fost nevoie doar de 20 minute pentru cel de-al 23-lea succes in actuala editie de campionat pentru Regal Barcelona. Ca de obicei, a persistat agresivitatea defensiva si precizia aruncarilor, acolo unde s-a facut in cele din urma diferenta, intrucat primele doua sferturi n-au fost sub semnul echilibrului, strict datorita ineficacitatii gazdelor. S-a intrat la pauza cu scorul de 47-27 si reaparitia pe parchet a devenit mai lejera, catalanii lasand initiativa adversarilor, care au putut in cele din urma sa castige repriza secunda, insa insuficient pentru a-si trece in cont o noua victorie stagionala.

De la vizitatorii s-au remarcat Roger Grimau, 13 pct, Fran Vazquez, 12 pct si Jaka Lakovic 11 pct, in timp ce basketbalistii gazda le-au permis mai multor colegi sa treaca de 5 pct, dar nu a fost de ajuns pentru a evita infrangerea. Regal Barcelona va porni spre capitala Greciei pentru a incerca imposibilul pe OAKA Stadium. Marti, 29 martie, se va disputa cel de-al 3-lea meci dintr-o serie posibila de 5 in cadrul sferturilor de finala ale celei mai titrate competitii intercluburi, EuroLiga. Urez pe aceasta cale, bafta baietilor. Cu siguranta vor avea parte de multa galagie in Grecia, dar in acelasi timp scandarile s-ar putea sa-i motiveze suplimentar pe campionii din EuroLiga. Sa speram ca asa va fi!