Vice-campioana Europei la handbal masculin, FC Barcelona Borges, a reusit o victorie extraordinara in dauna gruparii maghiare MKB Veszprem, scor final 28-21.

Meciul a avut momente decisive in care gazdele s-au achitat cel mai bine de conditii, producand nervozitate in tabara maghiarilor condusi de reputatul tehnician Lajos Mocsai. In primele minute ale intalnirii situatia echilibrului a persistat pe parchetul salii Palau Blaugrana. Ambele tabere au periclitat indelung buturile adverse cu precizie desavarsita. Cei doi portari au avut de rabdat aproximativ cinci minute pentru a-si apara colegii de suturile periculoase ale oponentilor. Fostul component al generatiei castigatoare din anul 2005, Dejan Peric, a realizat un meci realmente impecabil, insa destinul a facut ca actuala sa echipa sa plece infranta din Barcelona. Pe durata primei reprize regulamentare, fanii au avut de indurat accidentarea titularului de drept, Daniel Saric.

La scorul de 5-4 pentru catalani, bosniacul a acuzat dureri groaznice in zona genunchiului, insa acest lucru nu l-a stopat din tentativa apararii unui 7 m acordat maghiarilor. Totusi, expunerea a fost fatala si locul sau a fost luat de catre Johan Sjostrand. Desi a avut un inceput mai ezitant, tanarul portar de origine suedeza a reusit inevitabilul de abia in repriza secunda. Pana atunci, coechipierii sai au fost nevoiti sa lupte inversunat cu oaspetii, intrucat apararea ungurilor a fost concentrata si eventualele goluri au lipsit, din pacate. Acest lucru s-a datorat in special sarbului Peric, care a fost de neclintit in 30% din timp in primele 30 minute ale mansei tur din EHF Champions League. Scorul pauzei arata un 14-13 extrem de ingrijorator pentru catalani.

Dupa iesirea de la cabine s-a produs dezechilibrul perfect. Maghiarii au evoluat foarte dur in defensiva si centralii n-au avut deloc mila de acestia, trimitand aproape jumatate din componenta vizitatorilor sa se linisteasca 2 minute conform regulamentului. Superioritatea numerica le-a permis elevilor lui Xavi Pascual sa inscrie goluri care aveau ca scop principal desprinderea pe tabela. Dejan Peric a limitat cu varf si indesat proportiile scorului. Paradele sale au fost ulterior convertite in goluri. Celelalt veteran din tabara maghiarilor, Reinaldo Perez, a aratat ca nu si-a pierdut teribila precizie de odinioara si spre ultimele 20 minute ale intalnirii, tabela arata 22-20.

Ungurii au recuperat doua goluri pentru a ajunge in aceasta postura, fiind condusi cu patru goluri, 21-17. De aici si-a intrat in rol Sjostrand. Fostul goalkeeper al gruparii nemtesti Flensburg-Handewitt a inchis pur si simplu poarta, nepermitandu-le oaspetilor sa inscrie. Ce-i drept au facut asta, dar cand mai erau zece secunde din timpul de joc. Eliminarile repetate si defensiva agresiva conceputa de Pascual a dat roade, iar cele sase goluri inscrise au adus un avantaj enorm in perspectiva calificarii in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal masculin.

FC Barcelona Borges (14+14) Victor Tomas 6 goluri, Juanin Garcia 6 goluri, Iker Romero 4 goluri, Laszlo Nagy 3 goluri, Konstantin Igropulo 2 goluri, Christian Ugalde 2 goluri, Albert Rocas 1 gol, Siarhei Rutenka 1 gol, Jesper Noddesbo 1 gol, Cedric Sorhaindo 1 gol, Dani Sarmiento 1 gol.

MKB Veszprem (13+8) Renato Sulic 5 goluri, Gabor Czaszar 4 goluri, Gerko Ivanczcik 4 goluri, Marko Vujin 3 goluri, Reinaldo Perez 3 goluri, Mirsad Terzic 2 goluri.

Un gând despre “FC Barcelona Borges vs MKB Veszprem 28-21. Catalanii abordeaza linistit returul!